przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 maja 2017

Lekcja RP: Tadeusz Kościuszko

  |   „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. „Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki.

„Lekcja RP” pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” wpisała się w ustanowiony przez polski parlament Rok Tadeusza Kościuszki. Lekcję rozpoczął i moderował Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Deszkiewicz, a wzięli w niej udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, noszących imię Tadeusza Kościuszki, z Bielska Podlaskiego, Krzeszowic, Łukowa, Miechowa, Sandomierza, Starachowic, Torunia i Wielunia.

 

W roku 2017 obchodzona jest 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. W 2016 roku minęła z kolei 270. rocznica jego urodzin, a w roku 2018 minie 200 lat od uroczystego sprowadzenia prochów Kościuszki do Polski i złożenia ich w grobach królewskich na Wawelu.

 

Tę wyjątkową postać przybliżyły uczniom m.in. cztery monumentalne malowidła Michała Stachowicza, ukazujące najistotniejsze momenty z walk Tadeusza Kościuszki o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Obecnie obrazy te stanowią dekorację klatki schodowej w Pałacu Prezydenckim.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo „Lekcji RP” o Tadeuszu Kościuszce: 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.