przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 maja 2016

"Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii"

  |   Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Uroczystość wręczenia aktu mianowania na Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

W związku z upływem kadencji generała Mieczysława Gocuła na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnik Sił Zbrojnych postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2016 r. - z dniem 7 maja 2016 r. mianował generała na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na ponowną kadencję.

 

- Chciałbym, żeby było jasne i oczywiste, iż to, że służył Pan jako Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przez ostatnie trzy lata, a obecnie odebrał Pan kolejną nominację na tę samą zaszczytną i odpowiedzialną funkcję, jest również jasną i czytelną oceną Pańskiej dotychczasowej postawy i pańskiej dotychczasowej pracy i jej wyników - zwrócił się Andrzej Duda do generała podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 


- Dziękuję za tę służbę, która rozpoczęła się decyzją poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury i trwała w pierwszym okresie mojej prezydentury. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie, zresztą nie tylko ja – podkreślił prezydent.


Zaznaczył, że decyzja o przedłużeniu kadencji generała została podjęta w uzgodnieniu z premier Beatą Szydło, która również - jak mówił - w ten sposób ocenia pracę gen. Gocuła, jak również po konsultacji z ministrem obrony narodowej.

 

- Gratuluję, ale i proszę o dalsze dobre wykonywanie obowiązków wobec Wojska Polskiego, a zatem wobec obrony i bezpieczeństwa ojczyzny – powiedział prezydent.


Andrzej Duda podkreślił, że wojsko cieszy się dużym zaufaniem społecznym i jest „zbrojnym ramieniem narodu”.


- To jest służba zaszczytna, ale często także trudna, a przede wszystkim to zawsze gotowość do służenia ojczyźnie, do której także trzeba motywować żołnierzy, a więc prowadzić także i dobrą politykę, i wobec żołnierzy, i generalnie politykę kadrową – zauważył prezydent.


Dodał, że trzeba także prowadzić dyplomację wojskową, która obecnie jest niezwykle istotna. - Wywiązywał się Pan bardzo dobrze do tej pory z tych obowiązków, chciałbym, żeby to było kontynuowane, zwłaszcza w aspekcie elementu wojskowego związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie – zwrócił się prezydent do gen. Gocuła. - Trzeba w sposób konsekwentny kontynuować dotychczasowe prace. Wierzę, że będzie je Pan realizował równie odpowiedzialnie i z równym powodzeniem jak dotychczas – dodał.


Prezydent zwrócił także uwagę na przygotowania do wielkich manewrów wojskowych NATO, które w tym rok odbędą się w Polsce – do ćwiczeń wojskowych Anakonda-16.


- Przed nami wielki proces, już rozpoczęty, usprawniania polskiej armii. Usprawniania jej elementu przede wszystkim obronnego, a to oznacza po pierwsze jej modernizację, tzn. wyposażenie jej w nowy sprzęt. Modernizację, którą przeprowadzić trzeba po pierwsze bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie trzeba wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny i osiągalny sprzęt, po trzecie trzeba to zrobić mądrze – podkreślił Prezydent RP.

 

Prezydent dodał, że modernizacja oznacza także „poprawę funkcjonowania struktur dowodzenia”. Podkreślił doświadczenie generała z misji wielonarodowych i stanowisk sztabowych, także w strukturach NATO, apelując, by wykorzystał je na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzta Sadurska wraz z ministrami i doradcami oraz szef BBN Paweł Soloch.
 

Zgodnie z art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Szefa Sztabu Generalnego i dowódców rodzajów Sił Zbrojnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej. Decyzję o mianowaniu generała Mieczysława Gocuła na kolejną kadencję Prezydent Andrzej Duda podjął po zasięgnięciu opinii Prezes Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.