przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 maja 2012

Prezydent odznaczył żołnierzy Gwardii Narodowej

fot. Wojciech Grzedzinski
  |   Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles

Prezydent Bronisław Komorowski, który przybył do Chicago na szczyt NATO, odwiedził centrum szkolenia Gwardii Narodowej w Marseilles. Prezydent odznaczył gubernatora stanu Illinois i żołnierzy zasłużonych dla polsko-amerykańskiej współpracy.


W Marseilles szkolą się polscy specjaliści, którzy wezmą udział w zabezpieczaniu Euro 2012.


Prezydent przypomniał, że w XVIII w. "bohaterowie amerykańskiej wolności byli zarazem bohaterami zmagań o utrzymanie niepodległości Polski", a później amerykańscy ochotnicy walczyli m. in. w wojnie 1920 r. - Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski walczyli o tę samą wolność - mówił prezydent. Zapewnił, że Polacy zawsze będą wdzięczni Stanom Zjednoczonym za to, że wśród powodów ich przystąpienia do pierwszej wojny światowej była odbudowa państwa polskiego.


- Będziemy pamiętać, że od początku do końca drugiej wojny światowej byliśmy po słusznej stronie wolności. Później podzieliła nas żelazna kurtyna. Tym bardziej, będąc tu z okazji szczytu NATO, chcę podziękować gubernatorowi Illinois i dowódcom wojskowym, że od początku naszej odzyskanej niepodległości wspierali polskie dążenia do zbudowania szczególnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach obronności i bezpieczeństwa – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni gubernator Illinois Patrick Quinn i gen. bryg. William Enyart z Gwardii Narodowej. Prezydent wręczył odznaczenia równiez siedmiu żołnierzom.


Po krótkim spotkaniu z prezydentem gubernator stanu, w którym mieszka około miliona osób polskiego pochodzenia, powiedział, że rozmowa dotyczyła współpracy wojskowej, handlowej, edukacyjnej i wymiany kulturalnej.


Prezydentowi pokazano symulator dachowania pojazdu Humvee, wykorzystywany w szkoleniu żołnierzy, którzy mają jeździć w konwojach.


W ośrodku przebywają też polscy żołnierze, którzy będą uczestniczyć w zabezpieczeniu ME2012. To właśnie spośród gwardzistów z Illinois amerykańska armia wydzieliła specjalistów od wykrywania skażeń biologicznych, chemicznych i radiologicznych, którzy pojadą do Polski na Euro 2012. Drugi pododdział z mobilnym laboratorium przyjedzie z amerykańskiej bazy w Niemczech. (PAP)

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.