przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 29 lipca 2018

Prezydent odznaczył Bohaterów Powstania Warszawskiego

  |   Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

W związku z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski. 

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia

w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie

 

Krzysztof Kamil BACZYŃSKI

pseudonim „Krzyś”, żołnierz oddziału ppor. Lesława Kossowskiego „Leszka”, poeta pokolenia „Kolumbów”

 

 

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej,

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Pani Danuta ROSSMAN*

pseudonim "Danka", łączniczka i adiutantka Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", uczestniczka akcji pod Arsenałem, komendantka pododdziału Wojskowej Służby Kobiet

 

 

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej,

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Lucyna ADAMKIEWICZ

pseudonim  "Ewa", łączniczka w Zgrupowaniu "Chrobry I"

 

Jadwiga BIELSKA

pseudonim, "Szarotka", łączniczka i sanitariuszka w Batalionie "Bończa"

 

Ludwik FISZER

pseudonim "Alfa", żołnierz Organizacji Wojskowej Korpusu Bezpieczeństwa

 

Krystyna OPAŁŁO

pseudonim „Elżbieta”, łączniczka i kolporterka w Obwodzie VII "Obroża”

 

Stanisław PAWŁOWSKI*

pseudonim "Stary", żołnierz Batalionu Szturmowego "Odwet" oraz Batalionu "Golski"

 

Barbara SOWA*

pseudonim "Basia", sanitariuszka w IV. Obwodzie AK Reduta Kaliska na warszawskiej Ochocie

 

 

 

za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, za ofiarną służbę w ratowaniu życia i zdrowia potrzebującym pomocy

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

siostra Józefa SŁUPIAŃSKA

pielęgniarka i sanitariuszka w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie

 

 

 

za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Janusz KACPRZYK-KENT*

pseudonim "Janusz", żołnierz Osłony Sztabu V Obwodu Mokotów

 

Zdzisław PARTYKA*

pseudonim Cezary", żołnierz Zgrupowania "Bartkiewicza"

 

 

 

za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Jerzy BIECHOŃSKI*

pseudonim "Mały", walczył w Zgrupowaniu AK "Bełt"

 

Bogusława MARKOWSKA

pseudonim "Bogna", łączniczka w Obwodzie I Śródmieście

 

Anna PRZYTUŁA*

pseudonim "Koza", łączniczka Komendy Głównej Armii Krajowej

 

Janusz WALĘDZIK

pseudonim "Czarny", walczył w Zgrupowaniu "Chrobry II"

 

 

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Jadwiga CHRUŚCIEL

pseudonim „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie "Radwan” w Śródmieściu, zaangażowana w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim

 

 

 

za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

Zofia CZEKALSKA

Barbara SIEDLICKA*

 

pośmiertnie

Agnieszka PISULA

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Wojciech BOBROWSKI

Władysława KOHUTEK-MARCINKIEWICZ

Stefan SZCZEPANIAK*

 

 

 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Roman BEDNARSKI

Jolanta BŁAŻEJCZYK

Marek HAPPACH

Agnieszka ŁESIUK-KRAJEWSKA

Robert MARKIEWICZ

Mateusz MATYSZKOWICZ

Ryszard MĄCZEWSKI

Justyna MOKRZYŃSKA

Anna ROCZKOWSKA

Monika SUKIENNIK-ZAŁĘSKA

Michał WÓJCIUK.

 

*Odznaczenia zostaną wręczone w późniejszym terminie

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.