przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 września 2018

Akty nadania pierwszego stopnia oficerskiego oraz odznaczenia dla osób zasłużonych w walce o suwerenność i niepodległość

  |   Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

W dniu 26 września 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której  Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazał akty nadania pierwszego stopnia oficerskiego oraz wręczył odznaczenia państwowe osobom wybitnie zasłużonym w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego oraz za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i działalność na rzecz środowisk kombatanckich.


Pośmiertnie mianowani zostali na stopień podporucznika:

 

kapral Kazimierz CHRZANOWSKI
Pseudonimy „Wilk” i „Ketling”, żołnierz oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, zginął w 1950 roku.


starszy sierżant Mieczysław DZIEMIESZKIEWICZ
Pseudonim „Rój”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zginął w 1951 roku. Jeden z najważniejszych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego.


starszy sierżant Władysław GRUDZIŃSKI
Pseudonim „Pilot”, żołnierz oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, zginął w 1950 roku.

 

plutonowy Kazimierz KOTOWSKI
Pseudonimy „Wąż” i „Kot”, żołnierz ZWZ-AK, zginął w 1944 r. w boju z Niemcami pod Adampolem.

 

szeregowy Jerzy TYRALSKI
Pseudonim „Boruta”, żołnierz AK oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”, zginął w 1946 r.


starszy szeregowy Czesław WILSKI
Pseudonimy „Brzoza” oraz „Zryw”, żołnierz w oddziale Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, zginął w 1950 roku.


starszy szeregowy Hieronim ŻBIKOWSKI
Pseudonimy „Gwiazda” „Twardowski”, żołnierz w oddziale Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", zginął w 1950 roku.

 

Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM  ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie
Karol BNIŃSKI-MIZGALSKI
Uczestnik wojny obronnej, był szefem uzbrojenia Rejonu Umocnionego Hel, represjonowany po wojnie.


Jan KAPUSTA-ZANIEWSKI
Pseudonim „Ulina”, żołnierz ZWZ-AK, kierownik referatu wywiadowczego i propagandowego Komendy Obwodu Garwolin. Zginął w 1944 r.


Edward PRZYBYSZ
Pseudonim „Nowina”, żołnierz Oddziału Partyzanckiego 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK.

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Jan GLISZCZYŃSKI
Żołnierz wojny obronnej, następnie służył w ZWZ-AK na terenie powiatu opoczyńskiego


Leonard KAPISZEWSKI
Członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego

 

 Jerzy ZABOROWSKI
Pseudonimy „Wicher” i „Grzmot”, żołnierz Armii Krajowej w Okręgu Radomsko-Kieleckim


pośmiertnie
Józef BERNAT
Żołnierz wojny obronnej, następnie w 8. Dywizji Pancernej USA we Francji

 

Kazimierz HAWRYSZ
Żołnierz wojny obronnej, zginął podczas walk Amii Kraków o miejscowości Jordanów i Wysoka


Józef JANKOWSKI
Pseudonimy „Jagoda” i „Młot”, uczestnik wojny obronnej, następnie w ZWZ-AK, skazany
w 1947 roku na półtora roku więzienia.


Edward LUTOSTAŃSKI
Pseudonim „Puk”, żołnierz wojny obronnej, członek Narodowej Organizacji Wojskowej 
i Armii Krajowej, skazany w 1950 r. na 6 lat więzienia.


Bolesław PAJĄCZEK
Uczestnik wojny obronnej, następnie żołnierz Batalionów Chłopskich, po wojnie służył
w Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.


Michał ROBAKOWSKI
Uczestnik Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Podczas II wojny światowej więziony obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.


Czesław SKRZYŃSKI
Pseudonim „Magik”, żołnierz wojny obronnej, następnie w ZWZ-AK oraz w Ruchu Oporu Armii Krajowej.


Ludwik SLASKI
Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz wojny obronnej, żołnierz AK pod pseudonimem „Juliusz”, skazany w 1951 roku na 10 lat więzienia.


Ignacy WAŁĘZA
Pseudonim „Wasiak”, żołnierz wojny obronnej, następnie w ZWZ-AK.

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Józef PRZEDPEŁSKI
Żołnierz wojny obronnej, następnie służył w ZWZ-AK pod pseudonimem „Sławek”.


Józefa SŁOWIŃSKA
Pseudonim „Magda”, sanitariuszka, łączniczka i kolporterka w ZWZ, a następnie w oddziale BCh w Okręgu Kielecko-Radomskim.


Michał ZIEMIAŃCZUK
Uczestnik wojny obronnej, walczył w składzie Grupy Operacyjnej „Wyszków”.


pośmiertnie
Stanisław LANGIEWICZ
Działacz niepodległościowy na ternie Wolnego Miasta Gdańska, aresztowany przez Niemców, zginął w obozie koncentracyjnym w Stutthofie.


Stefan MOTYLONEK
Żołnierz wojny obronnej, następnie w Armii generała Władysława Andersa. Walczył pod Monte Cassino, zginął podczas bitwy o Anconę.


Józef OLSZEWSKI
Pseudonim „Sokół”, żołnierz ZWZ oraz BCh w Obwodzie Radzyń Podlaski.


Emil PYZOWSKI
Organizator pierwszej na Podhalu młodzieżowej organizacji podziemnej. Zginął w 1941 roku.


Władysław ROMAŃCZYK
Żołnierz wojny obronnej, brał udział w walkach nad Narwią oraz w rejonie Wyszkowa, Kałuszyna i Siedlec.


Józef ROŚKOWICZ
Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Służby Zwycięstwu Polski oraz ZWZ-AK.

 

za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

pośmiertnie
Józef BIAŁECKI
Pseudonim „Kowal”, uczestnik Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu „Radwan”.

 

za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Helena ADAMSKA
Pseudonim „Stokrotka”, sanitariuszka w oddziale BCh pod dowództwem Władysława Lubonia pseudonim „Babinicz”.


Marian DĄBROWSKI
Członek organizacji niepodległościowej Związek Ewolucjonistów Wolności, skazany w 1952 roku na 7 lat więzienia.


Stanisława PEŁKA
Pseudonim „Halina”, kolporterka, łącznika i sanitariuszka w oddziale Karola Pieczykolana pseudonim „Sławosz”.


Bożena SEREDYŃSKA
Pseudonim „Mysz”, łączniczka w Szarych Szeregach a następnie sanitariuszka partyzanckiego szpitala w Białczewie koło Opoczna.


Józef SKRZYPKOWSKI
Pseudonim „Szyszka”, żołnierz AK  na Placówce „Wyszki” Obwodu Bielsk Podlaski Okręgu Białystok.


Bolesław SKWARA
Pseudonim „Okoń”, żołnierz AK w Placówce Sobole w Obwodzie Łuków.


 Adam SZYMAŃSKI
Pseudonim „Jastrząb”, żołnierz ZWZ-AK na terenie Okręgu „Jodła”.


Andrzej WIŚNIEWSKI
Pseudonim „Wilk”, służył w grupie dywersyjnej Szarych Szeregów pod dowództwem Edwarda Kozłowskiego pseudonim „Leon”.

 

pośmiertnie
Władysława BECK
Pseudonim „Duśka”, sanitariuszka w Zgrupowaniu ZWZ-AK „Waligóra”.


Józef BOCZEK
Pseudonim „Wicher”, wywiadowca i łącznik w Inspektoracie „Radom” Armii Krajowej.


Henryk CICHOCKI
Członek oddziału pod dowództwem „Józefa Małczuka” pseudonim „Brzask, skazany w 1950 r. na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia.


Jan KOŁODYŃSKI
Pseudonim „Brzoza”, łącznik i kolporter w oddziale ZWZ-AK  Ignacego Kamińskiego pseudonim „Żuraw”.


Sabina KUPRACZ
Pseudonim „Mała”, żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.


Marianna MAZUR
Pseudonim „Rójka”, łączniczka oraz komendantka gminnej służby sanitarnej „Zielonego Krzyża” Batalionów Chłopskich.


Kazimiera SEKŚCIŃSKA
Członek oddziału ZWZK-AK na terenie Obwodu Białystok.


Dobrochna ZAKRZEWSKA
Pseudonim „Maria”, kolporterka, łączniczka i sanitariuszka w oddziale Aleksandra Stasińskiego pseudonim „Kruk”.

 

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI


Jan PARTYKA

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Krzysztof BUKOWSKI


Wiesław NIKODEM


Karol PABISIAK


Antoni WIATR


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.