przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 września 2011

Bronisław Komorowski o incydencie w Jedwabnem

Prezydent w Cieszynie
fot.

Prezydent w Cieszynie

- Zanosimy modlitwę, przepraszając za wszystkie ludzkie grzechy, które były źródłem nieszczęścia wojennego, braku pokoju. Wznosząc modlitwę, przepraszamy za wszystkie złe uczynki, które miały miejsce z winy konkretnych ludzi, konkretnych sytuacji, ale były nieszczęściem innych ludzi. Dlatego chciałbym w tym miejscu i w tym momencie powiedzieć, że będę się modlił za to, aby pamięć o krzywdach, które były udziałem polskich obywateli trwała - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie modlitwy ekumenicznej o pokój na świecie na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie.

Prezydent nawiązał również do sprofanowania pomnika pomordowanych Żydów w Jedwabnem. - Mam na myśli to, co wydarzyło się w Jedwabnem. Nawet jeśli jest to zwykła głupota, niedojrzały wybryk, to jest o co się modlić: aby ludzka wrażliwość, nasza chrześcijańska wrażliwość, wyrażała się również w tym, że potrafimy z głębokim przemyśleniem mówić i powtarzać przepraszam - mówił prezydent.
Zobacz także: List prezydenta odczytany w Jedwabnem
Do mordu w Jedwabnem Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się wcześniej w liście odczytanym 10 lipca br. podczas uroczystości odbywających się w siedemdziesiątą rocznicę wydarzeń: "Dziś w siedemdziesiątą rocznicę mordu w Jedwabnem nie sposób jednak nie myśleć przede wszystkim o samotności, przerażeniu i cierpieniu jego ofiar. Opłakujemy je również teraz, po siedemdziesięciu latach. Chcemy – wraz z dzisiejszymi mieszkańcami Jedwabnego – do końca zrozumieć wymowę tego, co się wtedy stało oraz uświadomić sobie to, co dziś musi zostać w nas ocalone jako pamięć, przestroga, zobowiązanie. Wtedy nie było tu Rzeczypospolitej. Ale dziś ona jest. Jest i słyszy skargę, niegasnący krzyk swoich żydowskich obywateli. Dziś – w Jej imieniu – oddaję cześć ich cierpieniom. I raz jeszcze proszę ich o przebaczenie".

O mających miejsce zdarzeniach o charakterze ksenofobicznym, ze szczególnym uwzględnieniem skandalicznego aktu wandalizmu, jaki miał miejsce w Jedwabnem, gdzie sprofanowano pomnik pomordowanych Żydów, Prezydent rozmawiał telefonicznie z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. Prezydent wskazał na konieczność objęcia tego miejsca pamięci stałym monitoringiem przy użyciu środków technicznych, aby podobne skandaliczne wydarzenia nie miały miejsca w przyszłości. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.