przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 23 lutego 2017

„Dudaski Tłusty Czwartek” w Zakopanem

  |   Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach Prezydent z Małżonką uczestniczyli w koncercie muzyków ludowych grających na dudach

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w czwartek w Zakopanem w koncercie muzyków ludowych grających na dudach. Górale zaprosili prezydenta na „Dudaski Tłusty Czwartek” już po raz drugi.

 

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że bardzo lubi folklor, zwłaszcza góralski.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta z okazji koncertu Dudaski Tłusty Czwartek w Zakopanem - Najbardziej się cieszę, kiedy widzę muzykującą młodzież, dzieci i tych którzy ich uczą. Ta tradycja jest skrzętnie, z niezwykłą pieczołowitością przenoszona tu na Podhalu z ojca na syna - zaznaczył.

 

- Folklor, który cechuje góralszczyznę przenika i buduje także polską tradycję i z tak wielką siłą, nie tylko pod Tatrami, ale i za oceanem, gdzie polskie rodziny wyjechały, jest kontynuowany. U was na Podhalu ta tradycja i ten krzyż na Giewoncie są tak głęboko wpisane właśnie w góralską duszę, w was i proszę, żebyście się nie zmieniali nigdy – apelował Prezydent RP.

 

 

"Dudaski Tłusty Czwartek" to impreza cykliczna odbywająca się co roku w Zakopanem. To spotkanie muzyków grających na różnych odmianach dud z Polski i z zagranicy. Każdego roku spotkanie jest poświęcone innemu historycznemu dudziarzowi z Podhala. W tym roku wspominano zmarłego pięć lat temu Władysława Trebunię-Tutkę, który znany był głównie jako artysta malarz i muzyk, ale również dudziarz – kontynuator wielopokoleniowej rodzinnej tradycji muzykowania na dudach.

 

Zobacz także: "Wasza kultura regionalna jest częścią wielkiej kultury narodowej" Prezydenta i Pierwszą Damę przywitali najmłodsi dudziarze zakopiańscy uczący się tej sztuki w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka”. Para Prezydencka podziwiała również grę na dudach z wielkopolskiej Biskupizny – mikroregionu, w którym wytworzyły się odrębne tradycje muzyczne, gwara i stroje ludowe. Tradycje biskupiańskie zostały wpisane w ubiegłym roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury.

 

 

 

 

Do Zakopanego przyjechali także grający na okazałych kozłach białych muzycy ze Zbąszynia. Gościem specjalnym wydarzenia był żyjący od kilku pokoleń w Stanach Zjednoczonych Tom Osentowski, który mimo, że nie mówi w ojczystym języku, pielęgnuje polskie tradycje i zgromadził pokaźną kolekcję dud polskich i prezentuje ją w różnych miejscach na świecie. Przed publicznością prezentowali się także dudziarze z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny.

 

Prowadzący wydarzenie dudziarz i budowniczy instrumentów Szymon Bafia powiedział, że jeszcze w XVIII wieku na dudach grano niemal w całej Polsce. - Instrument był niegdyś bardzo rozpowszechniony w całym kraju. Grała na nim także szlachta, a od dudziarzy pobierano nawet podatki. Zachowało się wiele nazw geograficznych związanych z dudami oraz popularne nazwisko Duda, które oznaczało właśnie muzykującego na dudach – zaznaczył.

 

Od ośmiu lat w Tatrzańskim Centrum Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem działa szkółka dudziarska, która podtrzymuje najstarsze tradycje muzyczne w Tatrach. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.