przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 16 marca 2012

Prezydent Komorowski z wizytą w Wielkopolsce

Zdjęcie z wizyty prezydenta w Pyzdrach
fot. Piotr Molecki
  |   Prezydent z wizytą w Pyzdrach Prezydent z wizytą w Pyzdrach Prezydent z wizytą w Pyzdrach

Polacy muszą wiele zmienić w samych sobie, aby byli w stanie wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie źródła naszego bogactwa kulturowego i tradycji, które są dzisiaj przydatne w rozwoju kraju - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent przyjechał w piątek do Pyzdr, gdzie rozpoczął swoją wizytę w Wielkopolsce. Spotkał się z zarządem Towarzystwa Kulturalnego "Echo Pyzdr" i kilkudziesięcioma jego stypendystami.

 

W wystąpieniu prezydent wielokrotnie nawiązywał do historii, kiedy - podobnie jak Pyzdry - wiele miejscowości było położonych na dawnym pograniczu zaborów rosyjskiego i pruskiego. - Przez obecność w Pyzdrach chcę pokazać, że jest (...) wielkim zadaniem stojącym przed nami, aby próbować z jednej strony utrzymywać to, co stanowi o wartości życia - różnorodność, odmienność historii (...) oraz jak to łączyć z potrzebą integrującego się świata - powiedział prezydent.

 

Według Bronisława Komorowskiego granice to nie tylko drogi, ale także pogranicza, czyli takie miejsca, gdzie czując odmienność, czuje się także pewien element wspólnoty. - Pogranicze oznacza również szanse na korzystanie z dorobku z różnych źródeł i tradycji (...), zlewających się w sumie w jedną piękną kulturę polską - powiedział.

 

Zdaniem prezydenta, na pograniczu jedni potrafią skorzystać z szansy, inni nie. - Dokonania w zakresie funduszu stypendialnego i integracji tego środowiska świadczą o tym, że bycie na pograniczu daje szanse umiejętnego wykorzystywania różnych źródeł, które nie muszą, ale mogą nas wzbogacać - ocenił.
 

 

Prezydent powiedział stypendystom, że wiele zależy od tego, czy chce się być aktywnym, żeby robić karierę w dobrym tego słowa znaczeniu. Podczas spotkania z nimi Bronisław Komorowski otrzymał "Srebrną Spinkę Mecenatu". Wcześniej odebrali ją m.in. Władysław Bartoszewski oraz Leszek Balcerowicz. To wyróżnienie otrzymują osoby pomagające finansować stypendia.

 

Towarzystwo istnieje od 1993 r. Od 1998 r. w ramach programu "Mecenat" udzieliło około stu stypendiów uczniom, studentom, a nawet doktorantom. Pomoc otrzymują także absolwenci, którzy chcą kontynuować naukę na uczelniach zagranicznych.

 

Z Pyzdr Bronisław Komorowski pojechał do Gniezna, gdzie weźmie udział w oficjalnej inauguracji IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Prezydent spotka się z zaproszonymi na Zjazd zwierzchnikami i reprezentantami kościołów chrześcijańskich. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.