przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 czerwca 2017

"Nie ma nowoczesnej gospodarki bez innowacyjności"

  |   Prezydent Andrzej Duda we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Prezydent Andrzej Duda we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Kwiaty od prezydenta Andrzeja Dudy pod tablicą upamiętniająca minister Grażynę Gęsicką Kwiaty od prezydenta Andrzeja Dudy pod tablicą upamiętniająca minister Grażynę Gęsicką Prezydent Andrzej Duda we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra nauki Jarosława Gowina i minister edukacji Anny Zalewskiej we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra nauki Jarosława Gowina we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Prezydent Andrzej Duda we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” Dyskusja z przedstawicielami nauki, startup-ów oraz innowacyjnych firm podczas spotkania „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”

- Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, nie ma nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności - mówił prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu, podczas spotkania z przedstawicielami nauki, startup-ów i innowacyjnych firm "Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności" we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

 
Andrzej Duda zaznaczył, że EIT+ to miejsce nowe, które łączy architektoniczną tradycję z najnowocześniejszymi urządzeniami i badaniami nad nowoczesnymi technologiami.
 
Zobacz także: Wystąpienie podczas spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami nauki, start-upów i innowacyjnych firm „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” - Patrzę na ten tytuł naszego dzisiejszego spotkania: nauka dla biznesu, ale ja myślę, że to jest powiązanie, które działa w dwie strony, to nie tylko nauka dla biznesu, ale to także biznes dla nauki, bo pamiętajmy, że tym pierwszym elementem, który się pojawia jeżeli chodzi o badania jest pewna kreatywność - mówił prezydent.
 
 
- To jest właśnie to, co dla mnie jest pewnym synonimem dzisiaj nowoczesnego państwa: nie ma nowoczesnej gospodarki dzisiaj bez nowoczesnych technologii, nie ma dzisiaj nowoczesnej, silnej, prężnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności - dodał.
 
Prezydent zaznaczył, że obecnie konkurencja na świecie jest ogromna, a ten, kto "nie jest innowacyjny, kto nie podąża cały czas do przodu, kto nie inwestuje w badania i rozwój, ten po prostu zwyczajnie zostaje w tyle".
 
- To jest dla nas wielkie wyzwanie jako państwa, bo my mamy ogromne ambicje (...) rzecz polega tylko na tym, żebyśmy tworzyli takie warunki, by tych najzdolniejszych zatrzymać u nas w kraju, dając im zarazem możliwość prowadzenia badań naukowych, które rzeczywiście są tym kołem napędowym rozwoju - podkreślił prezydent.  

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas finału akcji "Start-upy w Pałacu_edycjaB2B" Wcześniej Prezydent zwiedził laboratoria i spotkał się z naukowcami.  Złożył także kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci śp. Grażyny Gęsickiej, b. minister rozwoju regionalnego, która 10 kwietnia 2010 roku zginęła w katastrofie smoleńskiej. Tablica znajduje się przy wejściu do jednego z budynków centrum EIT+.

  

Powstałe w 2007 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ dysponuje w kampusie Pracze Odrzańskie nowoczesnymi laboratoriami o powierzchni 20 tys. m kw. W samą infrastrukturę zainwestowano tam ponad 500 mln zł, w większości pozyskanych z funduszy europejskich. Zatrudnia ponad stu naukowców, którzy zrealizowali 70 projektów badawczych. Ich efektem było m.in. 51 zgłoszeń patentowych i 15 uzyskanych patentów. Prezydentowi towarzyszyli m.in. podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, minister edukacji Anna Zalewska oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

 

Zobacz także: 200-lecie Ossolineum Wieczorem prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, która odbędzie się w Operze Wrocławskiej.  (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.