przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. // W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. //
| | |
A | A | A
Środa, 7 czerwca 2017

Prezydent: Potrzebujemy jeszcze lepszej konstytucji

  |   Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na mogile powstańców śląskich Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na mogile powstańców śląskich Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na mogile powstańców śląskich Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej w gliwickim ratuszu Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej w gliwickim ratuszu Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej w gliwickim ratuszu Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej w gliwickim ratuszu Prezydent Andrzej Duda z mieszkańcami Gliwic Prezydent Andrzej Duda z mieszkańcami Gliwic Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gliwic

- Potrzebujemy jeszcze lepszej konstytucji, tak by dawała jeszcze większe szanse rozwoju, by dawała możliwość jak najlepszego rozwoju właśnie wspólnotom lokalnym – podkreślał prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami Gliwic.

 

Zobacz także: Wizyta w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu W środę prezydent Andrzej Duda odwiedził województwo śląskie. Swą wizytę rozpoczął od Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie uczestniczył w jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca. Następnie udał się do Gliwic, gdzie najpierw oddał hołd powstańcom śląskim. Głównym punktem programu było jednak spotkanie z mieszkańcami. Prezydentowi towarzyszyła Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek.

 

 

 

 

- Przybywam do Gliwic jako kolejny prezydent RP po to, żeby pogratulować państwu, żeby powiedzieć: robicie tutaj dobrą robotę. To miasto, niezwykle ważne miasto Górnego Śląska, zawsze było miastem pełnym inteligencji, miastem mądrych i gospodarnych ludzi - mówił. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z mieszkańcami Gliwic

 

- Od początku lat 90. mimo wszystkich trudów, wielu przeszkód, także tych dziejowych, które miasto odziedziczyło po czasach komunizmu: niedostatków infrastruktury, ciężkiego przemysłu, który wtedy upadał, zdołało się podźwignąć dzięki mądremu, oddanemu zarządzaniu, dzięki ludziom, którzy pracowali ciężko dla swojej wspólnoty lokalnej – podkreślił Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta Gliwice zawsze były "miastem niepokornym". - Ta siła, która tkwiła w Gliwicach, która tkwiła w państwie, ona w latach 90., już w uwalniającej się Polsce, ujawniła się w pełni, gdy odtworzył się samorząd, gdy przynajmniej tę część spraw publicznych, będącą najbliżej obywatela, mogliście wziąć w swoje ręce - powiedział.

 

Jak zaznaczył prezydent Duda to, że Gliwice są dziś dobrze rozwiniętym miastem i należą do najbardziej zamożnych miast w Polsce jest zasługą lokalnych władz.

 

- Kiedy patrzę na to, jako prezydent Rzeczypospolitej, to mówię: potrzebujemy jeszcze lepszej konstytucji w naszym państwie, tak by dawała jeszcze większe szanse rozwoju, by dawała możliwość jak najlepszego rozwoju właśnie wspólnotom lokalnym - mówił. - By także dla samorządu stwarzała jeszcze większe gwarancje, niż to jest dzisiaj. Tak, żeby w naszym kraju rzeczywiście istniała równowaga władz, a nie sędziokracja, tylko prawdziwa demokracja, taka jak powinna być - podkreślił prezydent.

  

 

Dodał, że Polska ma dzisiaj wiele szans rozwoju. - Ma świetną sytuację gospodarczą właśnie dlatego, że jest dobrze zarządzana, że wreszcie zaczyna być tak dobrze zarządzana jak od lat dobrze zarządzane są Gliwice – mówił.

 

Prezydent pogratulował też Gliwicom "wielu sukcesów inwestycyjnych" takich jak budowa Drogowej Trasy Średnicowej, dokańczanej właśnie hali widowiskowo-sportowej, a także tzw. Nowych Gliwic, czyli zrewitalizowanej przestrzeni byłej kopalni, gdzie z powodzeniem działają m.in. nowoczesne firmy z branży IT.

 

W kontekście sukcesu tzw. Nowych Gliwic Andrzej Duda podkreślił: Jeżeli mamy stworzyć w naszym kraju, nowoczesną gospodarkę, to musi być ona tworzona właśnie poprzez stwarzanie szansy tu, u nas w kraju, młodym ludziom, żeby zakładali start-upy, żeby realizowali się w innowacyjnej gospodarce.

 

Zapewnił też, że nadal będzie wspierał wszystkie regiony Polski oraz polskie rodziny.

  • Hołd dla powstańców śląskich 

Wcześniej prezydent Andrzej Duda upamiętnił powstańców śląskich, składając wieniec przy ich zbiorowej mogile. Na miejscowym cmentarzu pochowanych jest ośmiu mieszkańców Gliwic, którzy zginęli w 1921 roku pod Januszkowicami i Gliwicami w czasie III powstania śląskiego.

 

  

III powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej tego obszaru, należącego wcześniej do Niemiec. Walki wybuchły z 2 na 3 maja 1921 roku i trwały dwa miesiące. Na czele powstania stanął znany działacz społeczny Wojciech Korfanty.

Według historyków, w III powstaniu wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, w tym około 5 tys. żołnierzy i cywilów z Polski wspieranych (nieoficjalnie) przez rząd polski. W walkach poległo ponad 1,2 tys. powstańców, a ok. 800 odniosło rany.

W wyniku powstania zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln osób, do Polski przyłączono 46 proc. ludności i 29 proc. terenu, z licznymi kopalniami i hutami. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.