przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 23 lipca 2017

Prezydent: To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej

  |   Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Prezydent RP Andrzej Duda na Święcie Policji Centralne obchody Święta Policji odbyły się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie Centralne obchody Święta Policji odbyły się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie Centralne obchody Święta Policji odbyły się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Prezydent Andrzej Duda wręczył w niedzielę nominacje generalskie dwóm oficerom policji. Do stopnia nadinspektora zostali awansowani: komendant wojewódzki w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej oraz komendant wojewódzki w Katowicach insp. Krzysztof Justyński.

 

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się centralne obchody Święta Policji. - To służba niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej Polskiej - mówił prezydent w 98-lecie polskiej Policji. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W uroczystości uczestniczył też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak; listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło. 

 

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował i pogratulował m.in. funkcjonariuszom, którzy odebrali podczas niedzielnych uroczystości nominacje generalskie i odznaczenia. Podkreślił też niezwykłą wagę służby pełnionej przez policjantów dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na Święcie Policji w Legionowie


- To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych - swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi - mówił Andrzej Duda.


Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji. - Bo nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział. - To wielka tradycja, która cieszę się, że w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej policji - zaznaczył Andrzej Duda.


Prezydent zadeklarował jednocześnie, że chciałby uczynić wszystko, by polscy policjanci "mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną". Przypomniał w tym kontekście, że przed rokiem wraz z ministrem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA odpowiedzialnym za nadzór nad policją Jarosławem Zielińskim zapowiedzieli program modernizacji polskiej policji. - Bardzo się cieszę i dziękuję, panie ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, że jest realizowany - dodał prezydent Duda.


Wyraził też satysfakcję z tego, że policja odpowiada na wyzwania współczesności, a także, iż "polski policjant będzie lepiej zarabiał" i - w związku z tym - czuł "godność swojej służby, również od strony materialnej, może przyziemnej, ale ważnej" oraz że będzie "dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej".

 

Paweł Dobrodziej służbę w policji rozpoczął w 1990 r. w Komendzie Rejonowej Łódź–Polesie. Od 2000 r. pełnił służbę w Centralnym Biurze Śledczym w Łodzi. W 2011 r. objął stanowisko naczelnika Wydziału Do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Łodzi CBŚ KGP. Od 2015 r. był naczelnikiem zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Łodzi. Dobrodziej jest komendantem wojewódzkim od 11 lutego 2016 r. Zobacz także: Awanse generalskie w Policji

 

Krzysztof Justyński służbę w policji rozpoczął w 1992 r. w pionie kryminalnym Komendy Rejonowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Od 2001 służył w sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu Zdroju. Od 2011 r. pełnił funkcję I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim, a od 2012 r. - komendanta. Justyński jest komendantem wojewódzkim od 19 maja 2016 r.

 

Święto Policji przypada 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.