przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 września 2012

Prezydent z wizytą w Szczawnicy

fot. Lukasz Kaminski
  |   Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent oraz burmistrz Szczawnicy odsłaniają obelisk upamiętniający 50-lecie nadania miastu praw miejskich Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy Prezydent z wizytą w Szczawnicy

Reprywatyzacja nie jest procesem łatwym – ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek odwiedził Szczawnicę - jedno z pierwszych w Polsce sprywatyzowanych uzdrowisk, które powróciło do dawnych właścicieli.

 

Podczas spotkania z władzami Szczawnicy, właścicielami uzdrowiska i mieszkańcami miasta Bronisław Komorowski powiedział, że Szczawnica jest miejscem, gdzie widać pozytywne efekty reprywatyzacji.

 

– Reprywatyzacja nie jest procesem łatwym. Na pewno są ogromne trudności i napięcia – tak musi być, bo pokonujemy wolno, może nawet najwolniej w całej Europie Wschodniej, procesy utraty własności prywatnej i zniszczenia ciągłości pracy pokoleń, my to z trudem pokonujemy – zaznaczył prezydent.

 

Według niego, ważne jest prawo własności. - Wierzę, że święte jest prawo własności i jego poszanowanie musi iść w parze z pracą na rzecz społeczności, wspólnoty, jaką stanowią mieszkańcy Szczawnicy. Poprzez umiejętne wiązanie tej wspólnej pracy i wyznaczanie sobie wspólnych celów wiedzie droga ku jeszcze lepszej przyszłości – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zauważył, że w Polsce jest sporo miejsc, gdzie widać, ile straciliśmy z powodu nacjonalizacji. - Ile straciliśmy z powodu przerwania ciągłości pracy całych rodzin nad dobrobytem własnym i następnych pokoleń – dodał.

 

Prezydent życzył mieszkańcom Szczawnicy, władzom miasta i właścicielom obiektu, żeby „czynili uzdrowisko coraz piękniejszym i lepszym”.

 

Przed spotkaniem Bronisław Komorowski uroczyście odsłonił obelisk upamiętniający 50-lecie nadania miastu praw miejskich, który znajduje się na Promenadzie Spacerowej nad potokiem Grajcarek.

 

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX wieku. Za jego twórcę uważany jest Józef Szalay, który w 1876 r. przepisał uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 1948 r. uzdrowisko zostało znacjonalizowane. W 2006 r. obiekt odzyskali spadkobiercy Stadnickich – rodzina Mańkowskich. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.