przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 września 2017

„Nauczyciel to więcej niż praca, to powołanie”

  |   Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi Inauguracja roku szkolnego w Wilkowyi Para Prezydencka na inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi

Para Prezydencka uczestniczyła w poniedziałek w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marii Wójcik w Wilkowyi na Mazowszu. - Zawód nauczyciela to więcej niż praca, to powołanie - podkreślała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. - Nauczyciel to jest ktoś, kto uważa, że ten zawód jest jego życiowym przeznaczeniem – dodał prezydent Andrzej Duda.

 

- Pani Maria Wójcik była osobą, dla której ideał miłości ojczyzny, szacunku dla obrońców granic Rzeczypospolitej, szacunku dla tych, którzy polegli w obronie Rzeczypospolitej, etos nauki i etos przekazywania i zdobywania wiedzy były niezwykle ważne, właściwie one stanowiły treść jej życia – przypomniał postać patronki szkoły prezydent Andrzej Duda, życząc nauczycielom, żeby była ona dla nich wzorem w ich pracy pedagogicznej. WIECEJ >>>

 

- Tego chciałem państwu z całego serca życzyć: żebyście wychowywali pokolenia młodych ludzi, którzy będą oddani ojczyźnie, którzy będą oddani bliźnim, którzy będą zwracali uwagę na drugiego człowieka, którzy po prostu będą dobrymi ludźmi i dobrymi synami naszej ojczyzny – zwrócił się prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu do pedagogów.  

 

Dziękował im za zaangażowanie w pracę. - Chciałem życzyć, żeby ta praca przynosiła wam satysfakcję, żebyście tak zdołali wychowywać młodzież, żebyście potem byli z niej dumni – mówił Andrzej Duda.

 

Jak podkreślał, "nauczyciel to jest ktoś, kto pracuje z zamiłowania, ktoś, kto uważa, że ten zawód jest w jakimś sensie jego życiowym przeznaczeniem". - I tak rzeczywiście jest, bo nie jest to najlepiej wynagradzany zawód w Polsce, zawód, który wymaga bardzo często wielkiego poświęcenia, zawód, który bardzo często wymaga pracy po godzinach, pracy, która nie jest odpłatna – zwrócił uwagę prezydent.

 

 

 

 

 

Wcześniej głos zabrała Pierwsza Dama, która także podkreślała wyjątkowy charakter pracy pedagoga. - Początek roku szkolnego jest dniem szczególnym nie tylko dla uczniów, szczególnie pierwszoklasistów i ich rodziców, ale także dla nauczycieli, którzy wznawiają pracę po urlopie. Praca to niewystarczające słowo, zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym, to przede wszystkim powołanie – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. WIECEJ >>>

 

- Myślę, że nauczyciele tutaj obecni, moje koleżanki i moi koledzy, potwierdzą, że praca z dziećmi i młodzieżą to coś naprawdę wyjątkowego – dodała. Zdaniem Małżonki Prezydenta RP, gdy nauczyciele mogą pomagać uczniom w kształtowaniu ich charakterów, rozwijaniu zdolności, towarzyszyć w procesie dojrzewania, cieszyć się sukcesami - to jest ich największa satysfakcja.

 

Agata Kornhauser-Duda życzyła nauczycielom, "by nigdy nie opuszczała ich motywacja do pracy i by mieli poczucie, że spełniają misję wychowywania i edukowania kolejnych pokoleń mądrych i wspaniałych Polaków".

 

Pierwsza Dama zwróciła się też do uczniów: - Kierujcie się zawsze zasadą „kto pyta, nie błądzi”. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy jesteście zainteresowani jakimś tematem, to naprawdę nie bójcie się pytać, bo w ten sposób nie tylko możecie się więcej dowiedzieć i zaspokoić swoją ciekawość, ale także możecie poszerzyć swoje horyzonty - radziła uczniom Agata Kornhauser-Duda.

 

Podkreśliła, że szkoła to także miejsce, w którym można realizować swoje zainteresowania, rozwijać talenty i nawiązywać relacje rówieśnicze, które trwają przez całe życie.

 

Pierwsza Dama także pogratulowała szkole patronki, która - jak zaznaczyła - "całe życie poświęciła tej placówce". - Była osobą bardzo wymagającą zarówno od siebie, jak i od innych. Bardzo dbała o swoich wychowanków (…), a także o rozbudowę tutejszej infrastruktury. I nawet przed śmiercią - kiedy cierpiała już na nieuleczalną chorobę - nadal interesowała się sprawami szkoły, doradzając m.in. swoim uczniom w kwestiach wyboru drogi życiowej i to dzięki niej tak wielu młodych ludzi uzyskało wykształcenie, a później zdobyło wymarzony zawód – przypomniała postać Marii Wójcik małżonka prezydenta.


 

 

Maria Wójcik była długoletnią nauczycielką i kierowniczką Szkoły Podstawowej w Wilkowyi; przed wojną uczyła tam w 3-klasowej Publicznej Szkole Powszechnej, od 1945 roku kierowała szkołą. Zmarła w 1956 r., a w 1987 r. została patronką szkoły.

 

Para prezydencka przekazała szkole pamiątkową flagę Polski oraz obejrzała - przygotowany przez najmłodszych - program artystyczny.

 

Dyrektorka szkoły Iwona Kurowska dziękowała Parze Prezydenckiej za przybycie. - Niech obecność Pary Prezydenckiej (…) będzie dla nas wszystkich symbolem, że wszystko jest możliwe. Niech inspiruje nas do marzeń, planów, działań niestandardowych, nawet jeśli na początku wydają się mało realne – podkreśliła Iwona Kurowska.

 

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, naukę we wszystkich typach szkół podejmuje w poniedziałek ponad 4,9 mln uczniów. Wśród nich będzie ponad 370 tys. uczniów klas I szkół podstawowych. Nowy rok szkolny będzie pierwszym rokiem z nową strukturą szkół. (PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.