przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 grudnia 2015

Paczka dla Polaków na Kresach od Pary Prezydenckiej

  |   Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu Inauguracja akcji charytatywnej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w Przecławiu

Akcja pomocy Polakom na Kresach wpisuje się pięknie w dzieło solidarności - powiedział w podszczecińskim Przecławiu prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotowali w czwartek "Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach".

 

Para Prezydencka przygotowała jedną z paczek, która jeszcze przed świętami trafi do Polaków mieszkających w rejonie litewskiego miasta Soleczniki. Prezydent wraz z małżonką przekazali także osobiste paczki m.in. dla polskich dzieci ze szkoły specjalnej w Solecznikach.

 

 - Wasza akcja wpisuje się pięknie w dzieło solidarności - powiedział prezydent Duda. Nawiązał także do mieszkanki Wileńszczyzny pani Aleksandry, w ubiegłym roku częstującej tam polskich pielgrzymów kanapkami i marchewką, której organizatorzy akcji postanowili odwdzięczyć się wysyłając na Kresy pomoc. - Wybuchła solidarność w waszych sercach, żeby tam wysyłać paczki i organizować kolonie dla dzieci - to jest wielkie i wspaniałe dzieło. Jeżeli mówimy o tworzeniu wspólnoty - a bardzo byśmy chcieli ją mieć - to właśnie w ten sposób się ją buduje - powiedział Andrzej Duda.

 

- Tak właśnie buduje się państwo, o którym ja mówię - kontynuował. - Państwo jest silne, bo dostrzega każdego swojego obywatela, bo społeczeństwo w nim stanowi wspólnotę. Chciałem wam podziękować za to, że jesteście razem z naszymi rodakami poza granicami, że jesteście razem tutaj i, że my możemy tutaj być razem z wami - zakończył prezydent.

 

Pierwsza Dama złożyła z kolei życzenia rodakom żyjącym na Kresach. - Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, wielu łask bożych, a przede wszystkim wiele miłości, dobra i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku - powiedziała.

 

Pierwsza Dama, zwracając się do wolontariuszy, podziękowała za ich pracę, a także przykład, jaki dają młodzieży.

 

Jeszcze przed pakowaniem paczek Para Prezydencka wysłuchała koncertu, na którym wystąpili m.in. uczniowie szkoły podstawowej w Przecławiu.

 

Pomysł akcji narodził się po ubiegłorocznej pielgrzymce Suwałki - Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających tam rodaków, którzy witali ich kwiatami i często - sami niewiele mając - ofiarowali im posiłki. Podczas tegorocznej edycji akcji jej organizatorzy zebrali ok. 3 tony darów i ponad 60 tys. zł. Dzięki darczyńcom na Wileńszczyznę pojedzie łącznie 900 paczek, z czego 560 przygotowanych specjalnie dla dzieci. W paczkach znajdzie się przede wszystkim żywność, środki czystości oraz przybory szkolne. Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Woźniak, a jej współorganizatorami są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, a także fotoreporter ze Szczecina Łukasz Szełemej.

 

Prezydent przyjechał do Przecławia ze stolicy Pomorza Zachodniego, gdzie uczestniczył w szczecińskich uroczystościach z okazji rocznicy Grudnia '70. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.