przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 1 kwietnia 2016

"Polska w awangardzie działań dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego"

  |   Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Pamiątkowe zdjęcie uczestników sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Pamiątkowe zdjęcie uczestników sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Pamiątkowe zdjęcie uczestników sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Pamiątkowe zdjęcie uczestników sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent USA Barack Obama. Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Sesja plenarna Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie Spotkanie z prezydentem Gruzji Giorgi Margwelaszwilim Spotkanie z prezydentem Gruzji Giorgi Margwelaszwilim Spotkanie z prezydentem Gruzji Giorgi Margwelaszwilim Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po sesji plenarnej Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego Spotkanie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko Spotkanie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko
- Polska jest w awangardzie państw działających na rzecz bezpieczeństwa nuklearnego i radiologicznego - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda na Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego, w którym uczestniczyło w Waszyngtonie ponad 50 państw świata.
 

Podczas konferencji prasowej polski prezydent podkreślił, że "pokazywanie jedności w walce z terroryzmem i w zapewnianiu bezpieczeństwa "w Europie i na świecie, to obecnie jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed przywódcami.

 

Andrzej Duda pochwalił zainicjowaną przez prezydenta USA Baracka Obamę w 2009 roku inicjatywę Szczytów Bezpieczeństwa Nuklearnego, których głównym celem jest zapobieganie terroryzmowi nuklearnemu poprzez m.in. ograniczenie zasobów i lokalizacji wysoko wzbogacanego uranu na świecie oraz większą kontrolę materiału radiologicznego.

 

- Trzeba powiedzieć, że inicjatywa szczytu bezpieczeństwa nuklearnego bardzo wiele uczyniła dla poprawy tej sfery bezpieczeństwa na całym świecie. Udało się zabezpieczyć w przestrzeni światowej ponad 6 tys. ton materiałów rozszczepialnych i to jest niezwykle istotne - powiedział prezydent.

 

Zastrzegł jednak, że szczyt nie kończy wyzwań stojących przez przywódcami, by zapobiegać terroryzmowi nuklearnemu.

 

- Ta praca będzie dalej realizowana. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla bezpieczeństwa europejskiego, ale ogólnoświatowego - podkreślił.

 

Przypomniał, że w ramach współpracy z USA, by redukować materiał nuklearny, w Polsce "w zasadzie nie ma już wysoko wzbogaconego uranu", czyli materiału, który może być wykorzystany do budowy broni nuklearnej.

 

- W ramach współpracy dokonaliśmy przekazania tego uranu, a nasz badawczy reaktor w Świerku, reaktor Maria, został przekształcony i dzisiaj działa w oparciu o paliwo nisko wzbogacone - powiedział. Zobacz także: Prezydent w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

 

Prezydent podkreślił, że Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego zajmuje się nie tylko zagrożeniem wynikającym z niedostatecznie chronionego materiału nuklearnego, ale także radiologicznego. Z racji szerokiego zastosowania tego materiału w przemyśle czy medycynie (np. do sterylizacji krwi) posiada go bardzo wiele państw, w tym Polska.

 

Prezydent Duda przypomniał, że Polska jest ważnym producentem materiału radiologicznego dla celów medycznych, dlatego udział Polski w szczycie jest tak istotny.

 

- Pokrywamy znaczącą część światowego zapotrzebowania na materiał radioaktywny wykorzystywany do celów medycznych. W związku z powyższym to cywilne bezpieczeństwo w naszym kraju ma istotne znacznie z punktu widzenia światowego - powiedział.

 

Na marginesie odbywającego się w Waszyngtonie drugiego i ostatniego dnia Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego, prezydent Duda przeprowadził dwustronne rozmowy z prezydentami Turcji, Finlandii, Gruzji i Ukrainy. 

 

Jak powiedział Andrzej Duda głównymi tematami tych spotkań była pomoc dla uchodźców oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. (inf. własna/PAP)

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA "USA wysyłają brygadę pancerną do Europy Wschodniej" Andrzej Duda podziękował Polonii w USA za dbanie o dobre imię Polski

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.