przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 września 2015

Prezydent: Dziękuję za gościnę wobec pokoleń Polaków

  |   Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House Uroczystość w Lancaster House

Dziękuję za gościnę wobec pokoleń Polaków - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania z weteranami i zasłużonymi osobami dla relacji polsko-brytyjskich. Jak podkreślił, liczy na dalsze wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii.

 

Ostatnim puntem wizyty było spotkanie w celu uczczenia relacji polsko-brytyjskich i 75. rocznicy Bitwy o Anglię, które odbyło się w Lancaster House - reprezentacyjnym budynku brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie królewskiego Pałacu Buckingham.

Udział w nim wzięło około 150 najważniejszych osób dla relacji polsko-brytyjskich m.in. deputowani do brytyjskiego parlamentu, przedstawiciele armii, weterani drugiej wojny światowej oraz działacze polonijni i akademicy.

   

Brytyjski minister obrony Michael Fallon podkreślił w swoim wystąpieniu, że wybór miejsca spotkania nie jest bez znaczenia. - To właśnie tutaj wspaniały polski kompozytor Fryderyk Chopin występował przed królową Wiktorią. Dzisiaj znów możemy się spotkać tutaj, żeby cieszyć się z relacji polsko-brytyjskich - powiedział Fallon.

   

Wspominając wyjątkowy wkład ponad 140 polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, której 75. rocznicę obchodzono we wtorek w Wielkiej Brytanii, Fallon przypomniał słowa Hugh Dowdinga, ówczesnego dowódcy lotnictwa, którzy powiedział, że bez wspaniałego wkładu polskich dywizjonów i ich nieprześcignionej dzielności - waham się powiedzieć, że rezultat bitwy pozostałby ten sam. - Każdy z polskich weteranów jest dzisiejszego wieczoru naszym bohaterem - podkreślił Fallon.

   

Brytyjski minister odwołał się również do szerszego wkładu Polski w walkę z faszyzmem podczas czarnych dni Europy w trakcie II wojny światowej, wspominając m.in. polskich kryptologów, którzy złamali szyfr enigmy. Dodał, że również ostatnia fala migracji wzbogaciła nasze życie, organizacje charytatywne, biznes i sztukę.

   

Fallon powtórzył gwarancję, że Wielka Brytania będzie stała ramię w ramię z Polską w ramach NATO, okazując solidarność w ramach regularnych ćwiczeń na wschodniej flance Sojuszu i podnosząc wydatki na obronność. Podkreślił również, że wykuta w trudnych chwilach przyjaźń, zdaje egzamin także w czasach pokoju. Przemówienie swoje zakończył słowami: "Jeszcze Polska nie zginęła".

   

Prezydent Duda, dziękując za okazane wyrazy sympatii i pamięci o polsko-brytyjskiej wspólnej historii podkreślił, że historia się nie skończyła i musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, suwerenności narodowej i przestrzegania prawa międzynarodowego.

   

Polski prezydent zaznaczył, że spotkał się z pełnym zrozumieniem wagi tych wyzwań i podkreślił, że liczy na wsparcie Wielkiej Brytanii przy dbaniu o bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej.

   

Zwracając się do weteranów walczących w II wojnie światowej powiedział, że jest wzruszony mogąc stać przed ludźmi, którzy bronili suwerenności naszych państw i podziękował za tamtą walkę, za bohaterstwo, za to, że szli ramię w ramię i zwyciężyli. - Wiele krwi zostało przelanej, ale za wolność - naszą i waszą - było warto - zaznaczył prezydent Duda. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta w Lancaster House

   

Prezydent podziękował również za brytyjską gościnę. - Nie tylko dla mnie przez te dwa dni, ale wobec pokoleń Polaków, którzy tutaj żyli i żyją, którzy w Wielkiej Brytanii realizują swoje życiowe marzenia dziś, a kiedyś byli z przymusu, żeby nie znaleźć się w więzieniu w Polsce lub nie zginąć podstępnie zamordowani w czasach komunistycznego reżimu - podkreślił.

   

Kończąc swoje przemówienie, prezydent Duda wzniósł okrzyk "niech żyje Polska!", na który - tymi samymi słowami - odpowiedzieli mu wzruszeni weterani, po chwili powtarzając go cytatem z brytyjskiej pieśni patriotycznej: "God bless this land of hope and glory".

   

Ponad 150 uczestników spotkania miało następnie okazję do krótkiej rozmowy z prezydentem Dudą.

   

Wtorkowa ceremonia w Lancaster House zakończyła dwudniową wizytę prezydenta w Wielkiej Brytanii, w trakcie której spotkał się m.in. z przedstawicielami rodziny królewskiej i premierem Davidem Cameronem. (PAP, inf. własna)  

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.