przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 stycznia 2016

Prezydenci na otwarciu Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego

  |   Otwarcie Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego Otwarcie Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego

 - Obecność prezydentów Chorwacji i Polski na tym forum, to istotny i czytelny znak, że głowy obydwu państw intensywnie wspierają rozwój współpracy gospodarczej –  mówił prezydent Andrzej Duda na otwarciu Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

 

Prezydent przyznał, że ta współpraca rzeczywiście rozwija się w ostatnich latach intensywnie. - Wpisuje się ona wyraźnie w plan, który jest inicjatywą pani prezydent Chorwacji, a który ja nazywam ABC (Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne) – powiedział Andrzej Duda. Wspomniał inwestycje, które polskie firmy rozpoczęły w ostatnich latach w Chorwacji, takie jak inwestycja w port w Rijece, nowoczesna fabryka szkła fasadowego, a także podpisana umowa o strategicznej współpracy kolejowej z PKP Cargo.  Plan ABC, jak powiedział polski prezydent, zakłada rozwój współpracy gospodarczej, ale także rozwój współpracy infrastrukturalnej -  w dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wielką korzyść dla obu naszych państw i całego regionu przyniesie wykorzystanie w przyszłości portów do wymiany handlowej, przede wszystkim portu w Rijece, ale także polskich portów, które w ten sposób mogą zyskać gospodarczo.

 

Prezydent zwrócił też uwagę na konieczność rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, szczególnie drogowej, z wykorzystaniem funduszy unijnych.

 

- Chorwacja ma w planie zbudowanie gazoportu na wyspie Krk, natomiast nasz gazoport już wkrótce będzie mógł ruszyć pełną parą. To stworzy perspektywę rozwoju bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, w tej osi północ- południe – mówił Andrzej Duda.

  Zobacz także: Toast wygłoszony przez Prezydenta RP podczas obiadu wydanego na cześć Prezydent Chorwacji i jej Małżonka

- Mam nadzieję, że te elementy przyczynią się nie tylko do zacieśnienia współpracy polsko-chorwackiej, ale także do budowy bezpieczeństwa i nowoczesnego biznesu w naszej części Europy – podkreślił prezydent.  - To dobra perspektywa, która będzie miała wsparcie zarówno ze strony pani prezydent, jak i mojej – dodał.  

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.