przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 lutego 2012

Prezydenci Polski i Łotwy za współpracą ws. energetyki

Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy
fot. Piotr Molecki
  |   Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy

Prezydenci Polski i Łotwy Bronisław Komorowski i Andris Berzins zgodzili się w czwartek, że umocnieniu relacji między naszymi krajami może służyć ścisła współpraca w dziedzinie energetyki.

 

Podczas spotkania z mediami w Belwederze obaj prezydenci wyrazili też satysfakcję z czwartkowego przekazania Łotwie przez Polskę dóbr kultury tego kraju.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że pierwsza wizyta Berzinsa w naszym kraju jest kontynuacją bardzo dobrych relacji między naszymi krajami. Wśród obszarów, które służyć mogą umocnieniu tych kontaktów prezydent wymienił m.in. gospodarkę i kwestie związane ze współpracą energetyczną. Zobacz także: Przekazanie dóbr kultury utraconych przez Łotwę Order za rozwój współpracy polsko-łotewskiej

 

Polski prezydent zauważył, że wymiana handlowa między naszymi krajami sięgnęła 1 mld euro w minionym roku. - Z ogromną satysfakcją odnotowałem, że pan prezydent Łotwy będzie wspierał wspólne przedsięwzięcia w obszarze infrastruktury energetycznej, przesyłu gazowego, energii elektrycznej, które mogą dotyczyć nie tylko Polski i Litwy, ale i Łotwy, a być może dalej i Estonii - powiedział prezydent Komorowski.

 

Przypomniał, że polska buduje własny terminal gazowy. - Planujemy pociągnięcie rurociągu gazowego prowadzącego na terytorium Litwy, wydaje się, że absolutnie korzystne jest (...), aby ten system miał swoją kontynuację w kierunku Łotwy - zaznaczył prezydent.

 

Jak mówił, niezwykle ważne z punktu widzenia naszego regionu jest koordynowanie polityki w obszarze bezpieczeństwa.

Z łotewskim prezydentem Bronisław Komorowski rozmawiał też o "podjęciu próby koordynacji stanowisk czterech krajów: Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w kwestiach przygotowań do zajęcia stanowiska na (majowym - PAP) szczycie NATO w Chicago".

Prezydent Komorowski wyraził satysfakcję, że w czwartek nastąpiło przekazanie Łotwie łotewskich dóbr kultury przez polskie ministerstwo kultury. "Chcielibyśmy bardzo, aby było to traktowane (...) również jako gest przyjaźni, gest w kierunku pogłębionej współpracy polsko-łotewskiej" - powiedział.

 

Berzins podkreślał, że Polska i Łotwa mają bardzo zbieżne stanowisko w wielu kwestiach leżących w gestii Unii Europejskiej. "To bez wątpienia pomoże nie tylko nam, ale i rozwojowi całej Unii" - powiedział.

 

Łotewski prezydent zaznaczył, że najważniejszą kwestią, która jest "krwioobiegiem całej UE" jest energetyka. Polską politykę w tej kwestii ocenił jako bardzo dalekowzroczną. "Całkowicie popieramy ją i na pewno będziemy korzystali z tych możliwości, które Polska nam oferuje, jak również będziemy pomagali i wspierali Polskę w tych poczynaniach" - zadeklarował Berzins.

Potwierdził, że dla dalszego dobrego rozwoju naszych relacji przyczyni się zwrot dóbr kultury przez Polskę Łotwie.

 

Polski prezydent na zakończenie spotkania z mediami podziękował Berzinsowi za to, że Łotwa w życzliwy sposób traktuje polską mniejszość w swoim kraju.

 

Łotewski prezydent podziękował z kolei Polakom, którzy są obywatelami Łotwy za wspieranie tego kraju w jego działaniach. "Łotwa jest wielonarodowym państwem" - zaznaczył.(PAP)

 

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.