przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 stycznia 2013

Prezydent podziękował twórcom za wspólne przedsięwzięcia kulturalne

fot. Lukasz Kaminski
  |   Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim

Przedstawiciele środowisk twórczych, instytucji kultury i wyższych uczelni artystycznych uczestniczyli w poniedziałek w noworocznym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent dziękował im za wspólne przedsięwzięcia kulturalne - m.in. czytanie "Pana Tadeusza".

W poniedziałkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wziął m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska, artyści związani z teatrem, filmem, muzyką, literaturą i sztukami plastycznymi - m.in. aktor Daniel Olbrychski, reżyser Mariusz Treliński, kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, historyk sztuki i kuratorka Anda Rottenberg, a także reprezentanci instytucji kultury m.in. dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska oraz dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że podczas tego typu spotkań można dokonać oceny tego, co udało się w roku minionym i jednocześnie porozmawiać o planach. Dziękował wszystkim, którzy zachęcali w ubiegłym roku Kancelarię Prezydenta do wspólnej organizacji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych. - Budują one przekonanie, że kultura jest ważna - powiedział prezydent.

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę na ubiegłoroczną akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", którą zainaugurował we wrześniu; została ona zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza.

Prezydent przypomniał, że w piątek w Pałacu Prezydenckim otwarto wystawę dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Można zobaczyć m.in. dzieła Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego, Artura Żmijewskiego i Sanji Iveković. Zdaniem Bronisława Komorowskiego ekspozycja jest symbolem, że kultura jest dziś rozpięta między tradycją a wyzwaniami przyszłości.

 

Prezydent zwrócił też uwagę, że we wtorek rozpoczynają się obchody stulecia Teatru Polskiego w Warszawie. - Dla mnie to rzecz niesłychanie miła i ważna, bo mieści się w obszarze dumy z tradycji i satysfakcji ze współczesnych osiągnięć teatru - podkreślił.

W imieniu twórców głos zabrał Pomorski. Przypomniał, że prezydent zainaugurował tegoroczne obchody powstania styczniowego. - Dziękuję, bo kontrowersje w tej sprawie - równie stare jak rocznica, groziły godnej atmosferze obchodów. Na szczęście tak się nie stało - zauważył. (PAP)

Poleć znajomemu

Sieci społecznościowe

pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Zgłoś błądOpuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.