przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 lipca 2016

Prezydent RP na obchodach Święta Policji

  |   Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent RP na obchodach Święta Policji (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Główna uroczystość Święta Policji na Pl. Piłsudskiego (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Główne uroczystości Święta Policji odbyły się w sobotę na pl. Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda podziękował funkcjonariuszom za pracę podczas szczytu NATO. Prosił też policjantów o "wierną, czujną i solidnie wykonaną" służbę na ŚDM.

 
– Panie komendancie, na pańskie ręce składam gratulacje, podziękowanie i najlepsze życzenia. Gratulacje dla wszystkich tych, którzy dziś zostali odznaczeni, mianowani na pierwszy stopień oficerski i nagrodzeni. Gratuluję bardzo serdecznie wszystkim Państwu wspaniałej służby i awansu – powiedział.
 
Na pl. Piłsudskiego odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżniono też 5 laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł". 
 

- Dziękuję Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za służbę, za oddanie, za ofiarność, za wszystko to, co nieodłącznie związane jest z dobrym wykonywaniem służby policjanta. Bo to nie jest zawód, to służba, dlatego że bardzo często wymaga także poświęcenia - mówił prezydent do zgromadzonych na pl. Piłsudskiego policjantów.Dziękuję też Państwa bliskim, którzy na was czekają z drżeniem serca, gdy usłyszą, że coś gdzieś się zdarzyło, a wiedzą, że bliska osoba jest na służbie. Tak to jest, że dolą rodzin jest czekać, ale także mogą być dumni – dodał.

 

Szczególne podziękowania skierował do funkcjonariuszy, którzy pracowali podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie.
 
- Wszyscy Państwo wykonaliście fenomenalną pracę, dzięki której ja odebrałem dziesiątki, setki gratulacji i podziękowań od polityków z całego świata, od ludzi, którzy brali udział w szczycie Sojuszu. Wszyscy byli pod wrażeniem organizacji, porządku, poczucia bezpieczeństwa, tego wszystkiego, co przy tego typu wielkich międzynarodowych wydarzeniach jest tak niezwykle ważne. I – z całą mocą chcę podkreślić – co także wystawia świadectwo Państwu – powiedział prezydent.
 
Andrzej Duda odniósł się także do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży, prosząc policjantów o "wierną, czujną i solidnie wykonaną" służbę w czasie związanych z nimi wydarzeń.
 
Prezydent poinformował ponadto, że trwają prace nad programem modernizacji policji oraz innymi programami, które "będą miały wzmocnić siłę i potencjał służby, które doprowadzą do przywrócenia komisariatów i posterunków policji tam, gdzie zostały one zlikwidowane, a gdzie w rzeczywistości są potrzebne". Zapowiedział również, że częścią projektowanych zmian będzie zwiększenie uposażeń funkcjonariuszy.
 
- Będziemy modernizować (...), żeby Państwu ułatwić pracę, po to, żebyście mogli pracować sprawniej, po to, żebyście – dzięki nowoczesnemu wyposażeniu – mogli pracować wydajniej, a przede wszystkim, co najważniejsze bezpieczniej. Wszystkie te zmiany będą dokonywane na przestrzeni najbliższych lat, w latach 2017-2020 – mówił.
 
- W związku z tą modernizacją nie braknie także pieniędzy na to, aby podwyższyć uposażenia, aby policjanci byli lepiej wynagradzani. Myślę, że jest to niezwykle ważne i dla was, i dla waszych bliskich, aby ciężka, ofiarna służba, także wynagradzana była w sposób godny, tak żebyście mieli poczucie, że ojczyzna kocha was tak, jak wy ją kochacie  dodał Andrzej Duda. 

 

 

 

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom – wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom –  wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Odznaczenia i awanse w czasie uroczystości na Zamku Królewskim wręczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wraz z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem oraz wiceszefem BBN Jarosławem Brysiewiczem. W uroczystości wziął udział także nadzorujący policję wiceminister Jarosław Zieliński. Odczytano prezydencką decyzję o wręczeniu kilkuset policjantom z całego kraju medali „za długoletnią służbę”. Kilkuset funkcjonariuszy z terenu całej Polski zostało odznaczonych przez szefa MSWiA odznaczeniami „zasłużony policjant”.

 

Podczas uroczystości odznaczono w sumie 46 osób. 18 funkcjonariuszy otrzymało prezydenckie odznaczenia – krzyże zasługi: złote, srebrne i brązowe. Wyróżniony został m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego policji isnp. Piotr Mąka za kierowanie akcją związaną z poszukiwaniem i zatrzymaniem Kajetana P. - zabójcy lektorki języka włoskiego z Warszawy. 

 

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. W tym roku termin obchodów został zmieniony ze względu na Światowe Dni Młodzieży.

 

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju, służy w niej 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

(inf. własna/PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.