przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 kwietnia 2017

Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie”

  |   Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie” Spotkanie „Priorytety prezydentury: polskie firmy na świecie”

- Wierzę w to, że prezydent może się przyczynić do sukcesu gospodarczego Polski. Chciałbym wziąć w tym udział i abyście się państwo otworzyli na współpracę ze mną i otworzyli się na współpracę z Kancelarią Prezydenta – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami polskich eksporterów i firm inwestujących za granicą, które odbyło się w czwartek w Pałacu Prezydenckim.

 

Jak zaznaczył, zgodnie z konstytucją prezydent jest najwyższym przedstawicielem Polski, co ma istotne znaczenie także z punktu widzenia gospodarczego. - Po pierwsze współpraca z prezydentem i obecność wraz z nim - czy to na międzynarodowych spotkaniach w kraju, czy w trakcie wizyt prezydenckich poza granicami kraju - w oczywisty sposób nobilituje w oczach naszych zagranicznych partnerów każdego obecnego przedsiębiorcę – podkreślił Andrzej Duda. Zobacz także: Prezydent do przedsiębiorców: Chcę wspierać wasze interesy

 

Tematyka współpracy gospodarczej jest nieodłącznym elementem rozmów Prezydenta RP podczas wizyt zagranicznych i wizyt przyjazdowych. W wizytach zagranicznych prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszy delegacja przedsiębiorców, a podczas większości wizyt odbywa się forum biznesowe (także sesje B2B) lub seminarium tematyczne. Prezydent – wspierając dyskusję o ekspansji na rynkach zagranicznych, potrzebie i metodach wsparcia biznesu poprzez dyplomację ekonomiczną państwa – wsłuchuje się w głos polskich firm. Czwartkowe spotkanie służyło poznaniu doświadczeń i oczekiwań polskich eksporterów i firm inwestujących za granicą.

 

W spotkaniu uczestniczyła także Pierwsza Dama Agata Korhhauser-Duda oraz prezydenccy ministrowie i doradcy.  Obecni byli również przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie.

 

 

Prezydent zaznaczył, że nie jest niczym nadzwyczajnym "na rynku międzynarodowym, także i politycznym, że prezydent kraju wspiera konkretny podmiot ze swojego kraju, niezależnie od tego czy jest to firma, która ma kapitał w większości państwowy, czy prywatny".

 

- Jest to firma z jego kraju i on za interesami tej firmy stoi. Powiem otwarcie, ja chcę dla państwa, dla waszych firm, robić to samo. Chcę wspierać wasze interesy, chcę bronić waszych interesów, bo dla mnie są to interesy Rzeczypospolitej - podkreślił prezydent.

 

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że obecnie 80 proc. polskiego eksportu trafia do Unii Europejskiej. - To dobrze, bo rynek UE jest rynkiem bezpiecznym, ale są też inne wielkie rynki - zaznaczył. Wymienił tu m.in. Afrykę, Amerykę Południową, Azję czy USA.

 

Prezydent wyraził przekonanie, że na tych rynkach można osiągać "gigantyczne zyski" w przyszłości. - Chciałbym abyście się tymi rynkami zainteresowali - apelował do obecnych na spotkaniu przedsiębiorców.

 

- Jest z mojej strony i ze strony urzędu prezydenta, a także i rządu, otwartość na to, aby państwa w tym zakresie wspierać - podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że w najbliższym czasie złoży wizyty w Meksyku oraz dwóch krajach afrykańskich - Etiopii i Angoli - a w przyszłości także w Wietnamie, by również na tych rynkach promować polską przedsiębiorczość. Zobacz także: "Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta"

 

Podczas spotkania głos zabrali: Tomasz Pisula, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS S.A oraz Zbigniew Inglot, Prezes Zarządu INGLOT Sp. z o.o.

 

Prezes PAIiH Tomasz Pisula powiedział, że kierowana przez niego instytucja dysponuje blisko 60 mld zł na wsparcie polskich przedsięwzięć, w tym zagranicznych. Jak mówił, PAIiH po pierwsze stara się ściągać do Polski inwestorów zagranicznych. - Zakładamy zagraniczne biura handlowe. Do końca 2016 r. założyliśmy pierwsze sześć biur, aktualnie mamy ich już kilkanaście, za miesiąc to będzie dwanaście. Bardzo się cieszymy, że pan prezydent zechciał się zgodzić, by otworzyć nasze biuro w Meksyku - podkreślił prezes PAIiH. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.