przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 czerwca 2017

Prezydent zapoznał się z raportem ze Strategicznego Przeglądu Obronnego

Prezydent Andrzej Duda zapoznał się w czwartek z niejawnym raportem ze Strategicznego Przeglądu Obronnego i polecił Biuru Bezpieczeństwa Narodowego opracowanie szczegółowego modelu sił zbrojnych, ich finansowania i systemu dowodzenia.
 

- Zgodnie z życzeniem Prezydenta, przedstawiliśmy zawartość SPO, który jest bardzo obszernym dokumentem. Wskazywaliśmy na te obszary na które naszym zdaniem należało zwrócić szczególną uwagę – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
 
- Prezydent przedstawił swoje uwagi, poprosił o pogłębioną analizę modelu sił zbrojnych, ich finansowania, koncepcję kierowania obroną państwa oraz koncepcję zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - dodał szef BBN. Jak powiedział, planowanych zmian w strukturze dowódczej dotyczy projekt ustawy, który jest po uzgodnieniach wewnętrznych w MON, i jest jawnym załącznikiem do raportu z SPO.
 
Opinia BBN ma dotyczyć kwestii związanych z prerogatywami prezydenta, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, w tym przywrócenia stanowisk dowódców rodzajów sił zbrojnych i roli szefa Sztabu Generalnego WP.
 
Szef BBN powiedział, że stanowisko w sprawie przygotowywanej ustawy zostanie przedstawione w ciągu kilkunastu dni. Wyniki samego SPO – z którego raport jest niejawny – BBN ma jeszcze analizować przez kilka tygodni. Jak powiedział Soloch, Biuro zwróciło się do MON o dodatkowe informacje o ustaleniach Przeglądu.
 
Według zapowiedzi BBN "prezydent zajmie stanowisko odnośnie do rekomendacji zawartych w Strategicznym Przeglądzie Obronnym – w tym projektu ustawy wprowadzającej nowy system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP – po zapoznaniu się z analizą BBN". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.