przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 czerwca 2017

Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką

  |   Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Spotkanie dla dzieci „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" złożył dzieciom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. Zapowiedział też zgłoszenie projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wyeliminuje nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych.


W poniedziałek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z dziećmi w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką". Wydarzenie współorganizowane było przez BBN oraz służby i społeczne organizacje ratownicze.


Podczas spotkania dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji oraz służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, postępowania ze zwierzętami, czy reagowania przeciwpożarowego. Odbył się także pokaz tresury psów Żandarmerii Wojskowej.


Spotkanie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego było kontynuacją akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską, którzy w 2008 r. zorganizowali "Bezpieczny Dzień Dziecka z Parą Prezydencką", a w 2009 r. "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".


Prezydent Duda złożył dzieciom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. - Życzę wam również tego, żeby te wakacje były bezpieczne dla was, dla waszych kolegów, przyjaciół, dla wszystkich tych, którzy z wakacyjnego wypoczynku będą korzystali - mówił prezydent.


Witając dzieci podkreślił, że sam wspomina swoje wakacje, zwłaszcza te z dzieciństwa, tego wcześniejszego i z czasów dorastania, które były związane z wyjazdami do dziadków, z rodzicami nad morze oraz na obozy harcerskie. - To są rzeczywiście takie wspomnienia, które potem ma się do końca życia - powiedział prezydent.


Andrzej Duda zaznaczył, że bezpieczeństwo w czasie wakacji to jest temat niezwykle ważny. Podziękował wszystkim służbom, które przyjęły zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, za piękne stoiska oraz wszystkim instruktorom, którzy dzielą się ważnymi informacjami. - Dzisiaj taki dzień, że w ogóle dużo rozmawiamy o bezpieczeństwie - mówił. Podkreślił, że wcześniej tego dnia wręczył odznaczenia za dzielność i za ofiarność i odwagę tym, którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo ruszyli i udzielili pomocy innym.


Andrzej Duda podkreślał, że każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie udzielić pomocy, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i co zrobić w sytuacji, w której występuje niebezpieczeństwo.


- Cieszę się w związku z tym, że są z nami eksperci, specjaliści z różnych dziedzin: od pomocy w górach, jakiej udziela GOPR, czy TOPR w Tatrach, aż do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a więc tej pomocy, która przychodzi do nas z powietrza po to, żeby człowieka jak najszybciej, udzielając mu pomocy, przetransportować do szpitala - zaznaczył prezydent.


- Chcę zapowiedzieć, że jako prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z przysługującej mi prerogatywy, jaką jest inicjatywa ustawodawcza, zgłaszam projekt ustawy zmieniającej ustawę kodeks wykroczeń, po to, żeby nie było nieuzasadnionego blokowania numerów ratunkowych - oświadczył.


Jak uzasadnił, często zdarza się, że osoby niepotrzebujące pomocy dzwonią na numery ratunkowe dla zabawy. W ocenie prezydenta, jest to zachowanie niezwykle nierozsądne i w oczywisty sposób może zagrażać życiu innych ludzi. - Tego typu zachowania nie mogą być tolerowane, tego typu zachowania muszą być wskazane, jako zachowania naganne. Temu ma służyć ten projekt ustawy prezydenckiej"- zaznaczył.


- Ale wy przede wszystkim powinniście wiedzieć, jakie są te numery i jak się zachować w sytuacjach, kiedy potencjalne zagrożenie się pojawia - mówił Andrzej Duda do dzieci.


- Tę wiedzę trzeba mieć, ja wierzę, że tę wiedzę wy dzisiaj nabędziecie, ale wierzę też w to i tego wam gorąco życzę, żeby ta wiedza wam się nie przydała. Żeby wasze wakacje były bezpieczne i żebyście z uśmiechem na twarzy po wakacjach wrócili do szkoły - podkreślił prezydent. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.