przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 30 czerwca 2017

Prezydent: Są pieniądze na modernizację polskiej armii

  |   - Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego - mówił prezydent Andrzej Duda - Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego - mówił prezydent Andrzej Duda Konferencja "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" Prezydent Andrzej Duda na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" Prezydent Andrzej Duda na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa"

Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji poświęconej przemysłowi obronnemu, odbywającej się w piątek na Politechnice Warszawskiej. Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje nowoczesnego, dobrze zarządzanego przemysłu zbrojeniowego.

 

Zobacz także: „Nasz przemysł zbrojeniowy może być innowacyjny” - W zeszłym roku przecież został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina; 4,5 mld zł - czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie. Są możliwe wyższe kontrakty -  stwierdził prezydent, przemawiając na konferencji "Nowoczesny przemysł obronny RP zasadniczym segmentem systemu bezpieczeństwa państwa" .

 

- Dla wszystkich jest chyba jasne, że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli zagwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie -  jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność,  i jeżeli będą one nasze. To znaczy, jeśli tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy - czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny - mówił Andrzej Duda.

 

 

Zdaniem Prezydenta RP dziś tego celu nie da się w pełni zrealizować. Polska będzie kupowała produkty wyprodukowane przez kogoś innego lub nabywając na nie licencję. Ale w tym wypadku istotne jest to, "żebyśmy partycypowali w tym możliwie największym stopniu na zasadzie offsetu, dostępu do technologii i wszelkich możliwych rozwiązań" – dodał prezydent

 

- Potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego naszego polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał i który będzie przemysłem innowacyjnym - podkreślał prezydent, pytając:  - Czy stać nas na to, żeby nasz przemysł zbrojeniowy był innowacyjny? Tak, z całą pewnością nas stać – powiedział.

 

Prezydent zwrócił też uwagę na inny problem - młodzi, dobrze wykształceni inżynierowie, także absolwenci Politechniki Warszawskiej "są natychmiast wchłaniani przez wielkie koncerny światowe". Prezydent wyraził przekonanie, że trzeba starać się to zmienić. - To jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych - mówił.

 

- Nic mnie bardziej nie boli niż to, że wydajemy na badania duże pieniądze (...) problem polega na tym, że to się nie przekłada na innowacyjność – dodał prezydent, przypominając jednocześnie działania polskich władz mające temu zaradzić, np. ustawę o innowacyjności.

 

Zdaniem rektora Politechniki Warszawskiej prof. Jana Szmidta z kolei, konieczne jest usprawnienie współpracy przemysłu ze środowiskami naukowymi. - Wspólnym celem przemysłu i nauki jest opracowanie nowych, oryginalnych, a nie tylko odtwarzanych technologii, wprowadzenie do sił zbrojnych nowych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poszerzenie oferty eksportowej – mówił. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.