przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 2 sierpnia 2017

Blisko godzinna rozmowa prezydentów Polski i Francji

Obaj Prezydenci uzgodnili, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejną rozmowę na początku września.

Prawie godzinę trwała rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem. Odbyła się z inicjatywy prezydenta Francji.


Obaj politycy uzgodnili, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejną rozmowę na początku września.

 

Na prośbę prezydenta Macrona, prezydent Duda przedstawił sytuację związaną z reformą sądownictwa po swojej decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw o KRS i SN oraz przedstawił plany prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej; jednocześnie Andrzej Duda odniósł się krytycznie do działań Komisji Europejskiej w tym obszarze, jako nieodzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy.


Prezydenci omówili także obecny stan przetargów na modernizację polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw, aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji.

 

Prezydenci rozmawiali także o kalendarzu spotkań, zarówno dwustronnych, jak i o perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego i uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji, tak by spotkania przyniosły korzystny efekt.


Rozmowa odbyła się w dobrej atmosferze i przedłużyła się znacznie ponad zaplanowany czas.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.