przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 sierpnia 2017

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

  |   Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych W defiladzie wzięło udział ok. 1500 żołnierzy w 900 w kolumnach marszowych Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego Uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego w Warszawie zwieńczyła defilada z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków powietrznych. Przemarsz pododdziałów Alejami Ujazdowskimi poprzedziła parada lotnicza nad Warszawą, którą otworzył Zespół Akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry". Sześć maszyn w formacji grota zostawiało biało-czerwone dymy.

 

Nad trasą defilady leciały śmigłowce Puszczyk, Sokół, Mi8/Mi-17 i Mi-24 oraz trzy wiropłaty amerykańskiej armii - AH-64 Apache, dwuwirnikowy CH-47 Chinook oraz UH-60 Black Hawk.

 

Po nich nastąpił przelot samolotów turbośmigłowych i odrzutowych: transportowych M-28 Bryza, C295, C-130 Hercules; Zespołu Akrobacyjnego "Orlik" na samolotach szkolnych PZL-130, a po nim ugrupowania bojowych Su-22, MiG-29 oraz F-16.

 

 

 

 

- Większość jednostek w kraju wystawia pododdziały piesze, oprócz tego będą szły poczty sztandarowe, przemaszerują pododdziały uczelni wojskowych, klas mundurowych oraz członkowie organizacji proobronnych. Po raz pierwszy w defiladzie weźmie udział pododdział Wojsk Obrony Terytorialnej – mówiła przed defiladą ppłk Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Jak co roku, w defiladzie wzięli udział sojusznicy. Tym razem są wśród nich żołnierze pododdziałów przysłanych przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerowali m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich wystawiło poczty sztandarowe.

 

Ulicą przejechały pojazdy polskich i sojuszniczych sił zbrojnych, w tym czołgi Leopard 2A5 i 2A4, czołgi PT-91 Twardy, kołowe transportery opancerzone Rosomak - w wersjach ewakuacji medycznej i samobieżnego moździerza, samochody Humvee, przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, 152 mm haubico-armaty Dana na podwoziach kołowych oraz - po raz pierwszy pełny moduł ogniowy 155 mm samobieżnych gąsienicowych haubic Krab. Przejechały także wozy dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, transportery minowania narzutowego Kroton, pojazdy wojsk specjalnych, pojazdy saperskie i inżynieryjne – łącznie ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

 

 

Kilkanaście pojazdów – w tym motocykle, samochody i quady pokazała Żandarmeria Wojskowa.

 

Zaprezentowały się transportery opancerzone Stryker pododdziałów z USA, wielozadaniowy samochód terenowy Panther i pojazd rozpoznawczy Jackal Wielkiej Brytanii oraz rumuńska ciężarówka holująca armatę przeciwlotniczą.

 

Po defiladzie na Agrykoli odbył się wojskowy piknik, a do godz. 18.00 będzie czynna wystawa sprzętu wojskowego, będzie można odwiedzić stoiska poszczególnych jednostek wojskowych, obejrzeć większość sprzętu pokazanego także na defiladzie.

 

Przygotowano ponadto pokazy dynamiczne, tor saperski oraz punkty promocyjne MON i instytucji wojskowych. Dodatkową ekspozycje sprzętu zorganizowano w Radzyminie, a w Ossowie przewidziano rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej. (PAP)

 

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.