przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 lutego 2018

Prezydent: USA są dla Polski kluczowym partnerem biznesowym PL/ENG

Przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami

Coraz ważniejszym filarem współpracy Polski z USA są kontakty gospodarcze; obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ub.r. 10 mld dolarów – zaznaczył Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników rozpoczętego w piątek Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami.

 

ENGLISH VERSION>>

 

W filmie odtworzonym uczestnikom szczytu Andrzej Duda podkreślał, że "relacje polityczne między Warszawą a Waszyngtonem są dziś niezwykle intensywne, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa". - Dzięki nim od zeszłego roku na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie. Ich obecność to najbardziej czytelny znak rzeczywistej, sojuszniczej solidarności i partnerstwa - zauważył prezydent, dodając, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa "obejmuje także kooperację w zakresie modernizacji polskiej armii".


- Coraz ważniejszym filarem naszej współpracy są również kontakty gospodarcze; Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym partnerem biznesowym ze względu na ogromną skalę przedsiębiorczości, jak również jej innowacyjność - zaznaczył Andrzej Duda.  Według niego, dobrym prognostykiem dla rozwoju tych relacji jest "ubiegły rok, który był rekordowy, jeśli chodzi o dwustronny obrót handlowy". - Zwiększył się on o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2016, przekraczając granicę 10 mld dolarów - podał Prezydent. Zasadnicze - jego zdaniem - znaczenie dla Polski ma też "transfer innowacyjnych technologii i rozwiązań, które pozytywnie wpływają na modernizację naszej gospodarki".

 

 

Wskazał też, że "z roku na rok zwiększa się liczba polskich inwestycji w Ameryce". - Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych kierunków inwestowania przez polskie firmy poza UE. Możliwości rozwoju na rynku amerykańskim poszukują m.in. firmy IT, biotechnologiczne, medyczne, czy sektora technologii kosmicznych - mówił Andrzej Duda.


Prezydent złożył uczestnikom Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa życzenia udanych obrad, wymiany doświadczeń i nawiązania wielu nowych biznesowych kontaktów, które wniosą nową jakość w amerykańsko-polskie relacje gospodarcze.


Szczyt został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP. (PAP, KG)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.