przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 29 czerwca 2016

List prezydenta na koncercie z okazji 25-lecia podpisania Traktatu między RP a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Uczestnicy i Organizatorzy koncertów

z okazji 25-lecia podpisania
Traktatu między Rzecząpospolitą
a Republiką Federalną Niemiec

o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

z 17 czerwca 1991 roku
 
 
Szanowni Państwo!
 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na koncercie w Berlinie. Jestem pełen uznania, że właśnie w ten sposób – zapraszając do wspólnego spotkania w świecie kultury – otwierają Państwo polonijne uroczystości z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 

Żeby blisko współpracować, zbudować trwałe partnerstwo – trzeba znaleźć wspólny język i osiągnąć porozumienie. W tym sensie dzisiejszy koncert niesie piękne, symboliczne przesłanie. Muzyka jest najbardziej uniwersalną przestrzenią rozmowy, zrozumiałą dla wszystkich słuchaczy i niewymagającą tłumaczenia.

 

Zawarty ćwierć wieku temu Traktat polsko-niemiecki i dorobek naszej 25-letniej współpracy – to świadectwo, że dobre porozumienie między Polakami i Niemcami jest trwałym, historycznym sukcesem. Tym cenniejszym, że odniesionym poprzez przezwyciężenie trudnej, bolesnej spuścizny przeszłości. Droga pojednania, zbudowana wspólnym staraniem, dzięki wysiłkom ludzi wrażliwego sumienia i dalekosiężnej wizji, doprowadziła nas do bliskiego partnerstwa. Relacje polsko-niemieckie są bardzo dobre i ciągle się rozwijają.


To ważna przesłanka pomyślnej przyszłości, nie tylko dla naszych krajów i narodów, ale również dla naszego regionu, dla Europy, dla wspólnoty europejskiej i transatlantyckiej.

 

Dzisiejsza uroczystość stwarza okazję, aby w sposób szczególny podkreślić zasługi organizacji polonijnych w Niemczech oraz całej społeczności osób polskiego pochodzenia zamieszkujących Niemcy. Serdecznie dziękuję Państwu za wkład w budowanie polsko-niemieckich mostów. Za prezentowanie atrakcyjnego wizerunku polskiej kultury, tradycji i dorobku. Mogą być Państwo dumni, że dzięki Państwa patriotyzmowi i zaangażowaniu Polska i Polacy stali się w oczach Niemców bardziej zrozumiali i bliżsi.


W imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję za to wszystko w szczególności: Konwentowi Organizacji Polskich w Niemczech oraz Związkowi Polaków w Niemczech „Rodło”.

 

Ufam, że rozwijająca się pomyślnie współpraca polsko-niemiecka przełoży się również na satysfakcjonujące uregulowanie sytuacji Polaków w Niemczech i doprowadzi do spełnienia wyrażanych przez Państwa oczekiwań. Cieszę się, że toczy się w tych kwestiach ożywiony dialog, który obiecuje pozytywne zmiany np. w sprawie nauczania języka polskiego. Mogą być Państwo pewni, że władze Rzeczypospolitej, także ja osobiście, dołożą wszelkich starań, aby w bliskiej współpracy z partnerami niemieckimi znaleźć najlepsze rozwiązania dotyczące statusu i rozwoju społeczności polskiej w Niemczech oraz niemieckiej w Polsce. 

 

Życzę pomyślnego przebiegu zorganizowanych przez Państwa uroczystości i powodzenia w pracy na rzecz Polonii w Niemczech i umacniania więzi polsko-niemieckich. Życzę Państwu udanego wieczoru i wielu pięknych, artystycznych przeżyć.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.