przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 października 2015

List prezydenta na uroczystości wręczenia Nagrody Pokoju 2015 w Poznaniu

Pan

Profesor Rémi Brague

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia  

Nagrody Pokoju 2015

w Poznaniu
 
 
 
Szanowny Laureacie!
Szanowni Państwo!
 

Wszystkim zaangażowanym w Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość” przekazuję słowa szczerego uznania za działanie na rzecz tolerancji i pokojowego współistnienia kultur i narodów. Bardzo się cieszę, że Nagrodę Pokoju otrzymuje w tym roku profesor Rémi Brague. Gratuluję Panu serdecznie tego wyróżnienia. Cieszę się, że kolejne Pańskie prace zyskują w Polsce czytelników i odgrywają znaczącą rolę w rozumieniu zarówno europejskiej tradycji, jak i współczesnych zdarzeń.

 

Szanowny Panie Profesorze,

 

Pańska obecność dziś w Poznaniu, obecność Pańskich książek w naszych księgarniach i bibliotekach przypomina, jak wiele łączy Polaków i Francuzów w dążeniu do utrwalania pokojowego ładu i do wolności. Zarówno braterstwo, tak ważne dla Francuzów, jak solidarność, tak istotna dla Polaków, zostały uznane za fundamentalne wartości  zjednoczonej Europy. Jestem jednak przekonany, że łączy nas coś więcej – a mianowicie przeświadczenie o znaczącej roli chrześcijaństwa w dziejach i konstrukcji europejskiego projektu. Wprawdzie Pańska książka Les Ancres dans le ciel nie jest jeszcze dostępna po polsku, chciałbym jednak nadmienić, że kotwica – Znak Polski Walczącej – jest symbolem oporu naszego narodu wobec przemocy. Kotwice zawieszone na krzyżach można też zobaczyć na Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku; tam, gdzie rodziła się „Solidarność”. Pańska interpretacja korzeni naszej wspólnoty jest mi szczególnie bliska, jak również refleksja nad tym, kiedy współobywatel staje się dla nas bliźnim. Dziś, gdy wokół granic pokojowo nastawionej Unii pojawiają się nowe zagrożenia i nowe wyzwania, Pańska głęboka myśl wydaje się szczególnie potrzebna i warta uwagi.


Podzielam też Pańskie przekonanie, że perspektywa i cywilizacja Europy może być wzorem troski o pokój, o ile wykorzystamy mądrze i w pełni nasze chrześcijańskie dziedzictwo. Poszukiwanie jedności między ludźmi i pośród obywateli, będąc postulatem Pańskich prac, jest też priorytetem mojej prezydentury. Pisząc, że Europa powinna pozostać „miejscem pokoju” między sferą doczesną i sferą duchową, utwierdza Pan nas w przeświadczeniu,
że Nagroda Pokoju „Wieczna Miłość” trafia dziś w najwłaściwsze ręce.

 

Proszę przyjąć raz jeszcze wyrazy głębokiego szacunku i uznania dla Pańskiej wybitnej pracy naukowej oraz twórczości w nieprzeciętny sposób umacniającej naszą duchowość.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.