przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 17 lipca 2017

List Prezydenta RP na uroczystości wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

Uczestnicy uroczystości wyprowadzenia

                                                                       szczątków ofiar zbrodni komunistycznych

                                                                       odnalezionych w kwaterze „Ł” i „Ł II”

                                                                       Cmentarza Wojskowego na Powązkach

                                                                       na Cmentarz Północny w Warszawie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Nadszedł moment historyczny: dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej „Łączki”, które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego, pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci, zostają wyprowadzone z kwater „Ł” i „Ł II” Cmentarza Wojskowego.

 

W przeddzień zakończenia ostatniego etapu prac ekshumacyjnych Pan Profesor Krzysztof Szwagrzyk stwierdził: „Teraz możemy wreszcie powiedzieć, że w ziemi na Łączce […] nie ma szczątków ludzkich. […] Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50.” Podzielam tę wiarę, Panie Profesorze, i chcę w imieniu państwa i narodu polskiego z serca podziękować za wspaniałą służbę – Panu, całemu Pańskiemu zespołowi, pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz wszystkim współpracownikom i wolontariuszom, którzy brali udział w pracach na „Łączce”. To dzięki Państwa wiedzy, badaniom, umiejętnościom, ogromnemu wysiłkowi niepodległa Ojczyzna odnalazła i Państwa rękami dosłownie wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim, narzucony po wojnie Polakom, zamordował i skazał na zapomnienie. To dzięki Państwu możliwa stała się ich identyfikacja i pochówek z należnymi honorami pod własnymi nazwiskami. To Państwo doprowadzili do końca historię „Łączki” jako pola śmierci. I za to wyrażam Państwu dzisiaj głęboką wdzięczność i uznanie.

 

Blisko dwa lata temu, podczas uroczystego pogrzebu ofiar ekshumowanych w kwaterze „Ł”, wyraziłem ufność, że prace „zostaną dokończone, a wszyscy odnalezieni – zidentyfikowani i godnie pochowani”. Ogromnie się cieszę, że te słowa właśnie się wypełniają. Zarazem mam świadomość, jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki, które dziś opuszczają „Łączkę”, trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych – i w stolicy, i wielu innych miastach w całym kraju.

 

Bardzo wielu niezłomnych żołnierzy drugiej konspiracji nadal czeka na to, byśmy ich odnaleźli. Jestem przekonany, że na nas spoczywa obowiązek patriotyczny, chrześcijański i ludzki, by dołożyć wszelkich starań dla dopełnienia tej ostatniej powinności wobec naszych narodowych bohaterów. I jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj Państwa zapewnić o moim poparciu dla tego dzieła.

 

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym za wolną Polskę!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.