przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 5 sierpnia 2017

List prezydenta do uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Organizatorzy i Uczestnicy

LII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

 

 

Szanowni Państwo!

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom LII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Bardzo się cieszę, że środowiska kombatanckie, piłsudczykowskie, strzeleckie i harcerskie kultywują tę piękną tradycję. Składam wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, dzięki którym w pamięci naszego narodu trwa przekazywane z pokolenia na pokolenie żywe wspomnienie o czynie legionowym. Jestem bowiem przekonany, że takie działania przyczyniają się do umocnienia patriotycznego etosu i ducha Polaków.

 

Droga, w którą 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyło zaledwie nieco ponad 150 żołnierzy „Kadrówki”, ostatecznie doprowadziła cały nasz naród do odzyskania niepodległości. W ciągu czterech lat Wielkiej Wojny spełniła się śmiała wizja Komendanta, której realność z początku wielu podawało w wątpliwość. Po 123 latach zaborów suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy, a brygadier Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Doświadczenie tamtych wydarzeń – przełomowych dla historii najnowszej Polski – stanowiło fundament wspólnoty narodowej w okresie międzywojennym. Dla uczczenia i kultywowania pamięci o nich w 10. rocznicę wymarszu zorganizowano pierwszy marsz szlakiem „Kadrówki”. Idea legionowa była podstawą edukacji obywatelskiej następnej generacji, która dowiodła swojego męstwa, ofiarności i miłości Ojczyzny podczas II wojny światowej.

 

Pamięć o zwycięskim czynie niepodległościowym Legionów trwała również przez cały okres zniewolenia komunistycznego, mimo że jej manifestowanie było wówczas zakazane. Jednak kiedy tylko Polacy dzięki pokojowej rewolucji „Solidarności” wywalczyli poszerzenie swobód, zaraz też odrodziła się tradycja Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Od roku 1981 są one kontynuowane nieprzerwanie, prowadząc kolejne roczniki polskiej młodzieży w głąb narodowej historii, a zarazem ku przyszłości – przygotowując do służby Ojczyźnie. Marsze odgrywają znaczącą rolę formacyjną i jednocześnie są dowodem wielkiej siły idei piłsudczykowskiej. Organizowane wysiłkiem społecznym, świadczą o tym, że niepodległe państwo dla młodych Polaków pozostaje niezmiennie jedną z najważniejszych wartości. I za tę wspaniałą pracę wychowawczą chcę dzisiaj Państwu szczególnie podziękować.

 

Wierzę, że jak długo wierność i oddanie Rzeczypospolitej trwać będzie w sercach Polaków, tak długo będą oni iść szlakiem „Kadrówki” – i tym historycznym, maszerując z Krakowa do Kielc, ale co jeszcze istotniejsze – i tym ideowym, całym swoim życiem służąc Ojczyźnie. I tego właśnie życzę dzisiaj Państwu, życzę Polsce i Polakom.

 

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.