przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 12 sierpnia 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników ceremonii uhonorowania Vaclava Klausa Nagrodą Jagiellońską

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia Nagrody Jagiellońskiej

Panu Vaclavowi Klausowi

byłemu Prezydentowi Republiki Czeskiej

Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie – Dostojny Laureacie!

Magnificencjo, Szanowna Pani Rektor!

Szanowni Państwo!

 

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o uhonorowaniu Prezydenta Republiki Czeskiej Pana Vaclava Klausa Nagrodą Jagiellońską. To zaszczytne wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wybitnych zasług Pana Prezydenta na rzecz rozwoju politycznego, społecznego, naukowego i gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Pragnę przekazać znakomitemu Laureatowi serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku.

 

Pan Prezydent Vaclav Klaus jest mężem stanu urzeczywistniającym poprzez swoje dokonania te wartości, które symbolizuje Nagroda Jagiellońska. Pełniąc przez wiele lat urząd premiera, a potem głowy państwa, swoją aktywnością polityczną i oddziaływaniem intelektualnym odcisnął trwały ślad we współczesnej historii nie tylko Czech, ale również całej Europy Środkowo-Wschodniej. Znaczący jest także wkład Pana Prezydenta w debatę nad kształtem i zasadami integracji europejskiej, funkcjonowania Unii Europejskiej i jej instytucji.

 

Nam, Polakom, wyraziste poglądy, strategia polityczna i idee głoszone przez Pana Profesora Vaclava Klausa były zawsze dobrze znane. Docenialiśmy, że w ustrojowych i rynkowych przemianach w Czechach po transformacji roku 1989 dzisiejszy Laureat miał wielki osobisty udział. Jego myśl polityczna także obecnie dostarcza wartościowych sugestii, jak umacniać suwerenność państwową, wolność gospodarczą i społeczną spójność.

 

Jesteśmy Panu Prezydentowi szczególnie wdzięczni za pozytywne rezultaty relacji polsko-czeskich, o których rozwój z zaangażowaniem zabiegał wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Profesorem Lechem Kaczyńskim. Dziękujemy Panu Profesorowi Vaclavowi Klausowi, że Polska i Polacy mają w nim oddanego i wypróbowanego przyjaciela.

 

Raz jeszcze gratuluję Panu Prezydentowi otrzymanej dziś Nagrody Jagiellońskiej. Nagrody, która nawiązuje swym przesłaniem do wielowiekowej wspólnoty losu narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki osobistościom tak wybitnym jak Pan Prezydent Vaclav Klaus i tak zaangażowanym w urzeczywistnienie żywotnych interesów naszego regionu możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem.

 

Wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości przekazuję najlepsze pozdrowienia. 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.