przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 września 2017

List prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. Julii Hartwig

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

         śp. Julii Hartwig

 

 

Szanowna Rodzino i Bliscy Zmarłej!

Szanowni Państwo!

 

Wraz ze śmiercią Julii Hartwig Rzeczpospolita utraciła jeden z najcenniejszych głosów poetyckich. Odeszła niezwykła osoba, która szanowała słowo, umiała nadać mu właściwy sens i znaczenie. Wierzyła, że literatura nie tylko opisuje rzeczywistość, ale potrafi też bronić ludzkiej godności, stać na straży zasad moralnych. W jednym z wywiadów powiedziała, że wierzy w istnienie wspólnoty poetów. Sama należała do znakomitej rodziny poetów wiernych, którzy zawsze służą swemu powołaniu.

 

Stworzyła wyjątkowy styl literacki, pełen elegancji i precyzji, wyróżniający się przenikliwą myślą i celną puentą. Jej wiersze cechował pogodny sceptycyzm, unikała mentorstwa, nie pouczała. Wolała dzielić się z nami ciekawą refleksją, zachęcając do mądrego współudziału w tłumaczeniu świata. Ceniła bezpośredni kontakt z ludźmi. Podczas spotkań autorskich uważnie wsłuchiwała się w to, co mówią czytelnicy, lubiła rozmawiać. Tam, gdzie ludzie mówią, jest życie – odnotowała w tomiku „Błyski”.

 

Z żalem żegnam dziś szlachetnego, dobrego człowieka. Osobę, która całym życiem – jako wybitna poetka, łączniczka Armii Krajowej, uczestniczka podziemnego życia kulturalnego podczas II wojny światowej oraz działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u – zaświadczała o swoim przywiązaniu do najwyższych wartości.

 

W liście, który napisałem do Pani Julii Hartwig w zeszłym roku z okazji urodzin, wspomniałem, że dzieło Poetki współtworzy kanon polskiej literatury współczesnej. Dziś, w obliczu śmierci, pozostają z nami tomiki Jej pięknych wierszy, wyśmienite eseje, wspaniałe przekłady. Pozostaje głęboka wiara w to, że – jak zauważyła – Sztuka jest zaklinaniem istnienia / żeby przetrwało. Jej sztuka poetycka zawsze będzie dla nas świadectwem szlachetnej postawy i wielkiego artyzmu.

 

Rodzinie, wszystkim Bliskim i Przyjaciołom Zmarłej składam serdeczne wyrazy współczucia.

 

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.