przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 grudnia 2017

List Prezydenta RP do uczestników gali wręczenia Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

wręczenia Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

w Warszawie

 

 

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na uroczystość wręczenia Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Bardzo się cieszę, że już po raz siedemnasty to zaszczytne wyróżnienie otrzymują osoby, które położyły wybitne zasługi dla kultywowania dziedzictwa, pamięci historycznej i kultury naszej środkowoeuropejskiej wspólnoty. Z tej okazji pragnę złożyć czcigodnym laureatom wyrazy mojego głębokiego szacunku i z serca pogratulować.

 

Uważam za ogromnie ważne dla nas, współczesnych, abyśmy razem pielęgnowali to, co łączy społeczeństwa naszego regionu. Mamy wspaniałe wspólne tradycje, wywodzące się jeszcze z epoki Rzeczypospolitej Wielu Narodów, którą dzisiaj nazywamy także Rzecząpospolitą Przyjaciół. Zbliża nas także podobieństwo doświadczeń dziejowych, związanych z oporem i zmaganiami przeciwko zaborczym imperiom i reżimom totalitarnym. Pragniemy razem budować dobrą teraźniejszość i przyszłość dla nas wszystkich w oparciu o prymat wolności narodów, suwerenności państw, wzajemnego szacunku i solidarności. Jestem przekonany, że jeśli będziemy działać w myśl tych zasad, przyniesie to wzmocnienie bezpieczeństwa i pomyślności krajom Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wysoko cenię wkład obecnie wręczanej Nagrody w propagowanie idei zbliżenia i jedności między obywatelami „młodszej Europy”, by przywołać formułę jej pierwszego laureata, zmarłego dwa dni temu śp. profesora Jerzego Kłoczowskiego. Dziękuję Kapitule za kolejny celny werdykt, potwierdzający rangę wyróżnienia, a zarazem wagę sprawy, której Nagroda służy. 

 

I raz jeszcze winszując uhonorowanym otrzymywanych laurów, życzę nam wszystkim, abyśmy swoją pracą i twórczością przyczyniali się do zapewnienia nam dziś i potomnym jutro coraz lepszego, dostatniejszego i szczęśliwszego życia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.