przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 grudnia 2017

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. profesora Henryka Ciocha

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych  

śp. Profesora Henryka Ciocha

w Lublinie

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem żegnamy dzisiaj śp. Profesora Henryka Ciocha. Odszedł od nas wybitny prawnik, uczony i wykładowca, działacz społeczny i państwowy. Odszedł przedwcześnie,
w pełni aktywności zawodowej i publicznej, z tym większym też żalem Go żegnamy. A zarazem jednak pamiętamy, jak wiele zdążył dokonać i jak wiele dobrych wspomnień po sobie pozostawił.

 

Zobacz także: Prezydent RP odznaczył pośmiertnie sędziego TK Henryka Ciocha Profesor Henryk Cioch był wysoko ceniony jako specjalista w zakresie prawa cywilnego, spółdzielczego, handlowego, bankowego, finansów publicznych i organizacji pozarządowych.
Był zarówno wszechstronnym znawcą prawa, jak i doświadczonym praktykiem. Długoletni nauczyciel akademicki, wypromował kilkudziesięciu doktorów i licznych magistrów. Jako adwokat służył swoją wiedzą wielu stowarzyszeniom i fundacjom, wydatnie przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Należał też do współtwórców renesansu spółdzielczości, dzięki którym ten ogromnie zasłużony dla Polski ruch mógł powrócić do swoich pierwotnych idei i zasad.

 

Był człowiekiem do głębi prawym, uczciwym i skromnym. Nie szukał własnej chwały, nie przypisywał sobie nienależnych zasług. Pracował dla Ojczyzny i rodaków najlepiej, jak umiał. Tak pojmował swoją rolę w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie Profesorze Lechu Kaczyńskim, później jako Senator Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji, a wreszcie Sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Pragnął, aby nasze suwerenne państwo było silne dzięki zaangażowaniu i aktywności obywateli, dzięki sprawnym instytucjom i sprawiedliwym prawom. I taką Polskę budował własną wytrwałą pracą naukową, zawodową i publiczną.

 

Jestem przekonany, że Profesor Henryk Cioch zapisze się w pamięci potomnych jako dobry człowiek i szczery patriota, wielce zasłużony dla naprawy Rzeczypospolitej.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

 

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Z wyrazami szacunku

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.