przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. // W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. //
| | |
A | A | A
Środa, 14 lutego 2018

List Prezydenta do uczestników Dnia Polskiego podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang

Uczestnicy i Organizatorzy

Dnia Polskiego

podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich

w Pjongczang

 

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów Dnia Polskiego podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Cieszę się, że obok umiejętności naszych znakomitych zawodników mogą Państwo poznać talent i potencjał polskich muzyków młodego pokolenia, reprezentowanych tu dzisiaj przez Pana Łukasza Krupińskiego.


Składam gorące podziękowania Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena oraz wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie tego uroczystego spotkania z Polską, jej kulturą i historią. Usłyszą dziś Państwo utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Ci dwaj światowej sławy kompozytorzy i wirtuozi fortepianu byli żarliwymi patriotami.

 

Obaj przyszli na świat jako Polacy pozbawieni swojego suwerennego państwa. Pierwszy z nich, autor Etiudy c-moll zwanej Rewolucyjną, nie doczekał spełnienia wielkiego marzenia zaklętego w dźwięki tego utworu – zwycięstwa w naszych zmaganiach o wolną Ojczyznę. Natomiast drugi z nich, późniejszy premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w olbrzymim stopniu przyczynił się do odrodzenia Polski jako niepodległego państwa
w roku 1918. Dzisiejszy koncert jest hołdem wobec tych dwóch artystów oraz wyrazem dumy i radości, z jakimi obchodzimy jubileusz stulecia tamtego historycznego sukcesu.

 

Szanowni Państwo, dzieje naszej walki o wolność sprawiają, że idee nowożytnego ruchu olimpijskiego są nam, Polakom, bardzo bliskie. Postulat harmonijnego, fizyczno-duchowego rozwoju człowieka oraz powiązaną z nim ideę pokojowej współpracy między narodami uważamy za niezmiernie ważne i aktualne, szczególnie w obecnym czasie. Zastąpienie konfliktów zbrojnych przyjazną rywalizacją sportową w duchu fair play niesie nadzieję na bardziej sprawiedliwy i spokojny świat przyszłości. Tę nadzieję – tak jak płomień olimpijski – musimy stale chronić i podsycać. Jestem przekonany, że igrzyska w Pjongczangu w istotny sposób się do tego przyczynią.

 

Dziękując Państwu za przybycie, życzę udanego wieczoru i niezapomnianych wrażeń artystycznych. Raz jeszcze najserdeczniej Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.