przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 18 marca 2018

Prezydent: Suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo jest bezcennym dobrem

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystego finału 59. edycji

Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

 

 

 

Panie Premierze!

Panie Przewodniczący!

Drodzy Laureaci!

Szanowni Państwo!

 

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to nie tylko współzawodnictwo – to przede wszystkim wspaniała lekcja patriotyzmu i obywatelskości. Serdecznie pozdrawiam uczestników finałowej uroczystości, podsumowującej 59. edycję Olimpiady, w tym roku poświęconej zagadnieniu „Demokracja – istota, idea, cele i ich realizacja”. Składam wyrazy uznania organizatorom tego wartościowego przedsięwzięcia. Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom Olimpiady, a także wszystkim finalistom. Jestem pod wrażeniem Państwa wiedzy, wynikającej zarówno z chęci zrozumienia otaczającego świata, jak i włączenia się w demokratyczną debatę o sprawach, które nas wszystkich żywotnie dotyczą.

 

Demokrację trzeba praktykować także i w ten sposób, że poznaje się jej zasady. Są Państwo na pewno dumni, że Polska ma tak świetne tradycje demokratyczne – wielowiekowe dziedzictwo parlamentaryzmu, rządów prawa, politycznej unii narodów, konstytucjonalizmu. Tradycje tolerancji, pokojowego współistnienia wielu religii i kultur, poszanowania zasady pomocniczości. Mamy do czego się odwoływać w zetknięciu z wyzwaniami XXI wieku.

 

Cieszę się z tak licznego udziału w Olimpiadzie uczniów szkół średnich z całej Polski. To potwierdza, że pasjonuje Was polityka i politologia, że interesujecie się ważnymi zagadnieniami społecznymi. Demokrację pojmujecie nie jako abstrakcyjny proces, ale jako drogę do Rzeczypospolitej silnej, sprawiedliwej i solidarnej.

 

Polsce jest potrzebne takie zaangażowanie. Potrzebna jest gruntowna edukacja i pogłębiona wiedza obywatelska. Znakiem czasu we współczesnym świecie jest to, że coraz więcej ludzi dystansuje się wobec życia publicznego, zamyka się w swojej prywatności. Słyszymy opinie, że bardziej twórcza i sprawcza od polityki jest ekonomia. Ludzie są przekonywani, że mogą więcej zdziałać jako konsumenci niż jako obywatele; że uczestnictwo w rynku jest ważniejsze niż uczestnictwo w demokracji. A przecież polityka – rozumiana jako zabieganie o dobro wspólne, jako służba publiczna – jest sferą ludzkiej podmiotowości, wpływania na otaczającą nas rzeczywistość. Nikt nie może być pozbawiony swoich obywatelskich kompetencji, ale też nie powinien się ich zrzekać ani ich zaniedbywać.

 

Żyjemy w świecie skomplikowanym i niespokojnym. Świecie, który dzięki współpracy międzynarodowej i osiągnięciom technologicznym jest pod wieloma względami lepszy
od dramatycznych epok, jakie znamy z historii – ale nadal nie potrafi skutecznie rozwiązać wielu problemów. Nadzieje mieszają się z obawami. Zdobyta przez Was wiedza pozwala Wam widzieć dalej i szerzej. Na pewno dostrzegacie, że jesteśmy w trakcie pewnego przesilenia, przechodzenia od świata ukształtowanego po zimnej wojnie do nowej architektury geopolitycznej. Związane są z tym wyzwania, a nawet zagrożenia, ale również wielkie szanse.

 

Polska powinna być wśród aktywnych graczy na tej światowej szachownicy – tak abyśmy mieli wpływ na nasze otoczenie i na pozycję Rzeczypospolitej w przestrzeni międzynarodowej.

 

W takim właśnie świecie, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, rozumiemy w sposób szczególny, jak bezcennym dobrem dla Polaków jest suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo. Państwo, które pozwala na realizowanie naszych kluczowych interesów narodowych oraz potrafi prowadzić twórczy dialog z innymi, które jest atrakcyjnym partnerem w kształtowaniu przyszłości.

 

Głęboko wierzę, że w podejmowaniu tych wyzwań jesteście wielkim polskim atutem. Pragnę podziękować za Wasz patriotyzm, zaangażowanie i energię. Miło mi będzie gościć w Pałacu Prezydenckim tegorocznych olimpijczyków i organizatorów Olimpiady. Chętnie zapoznam się z Państwa refleksjami i opiniami. Serdecznie zapraszam. Raz jeszcze gratuluję zdobytych laurów i przekazuję najlepsze pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.