przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 grudnia 2016

Prezydent Andrzej Duda: Cały czas stoimy przy Ukrainie

  |   W obecności Prezydentów podpisana została umowa ogólna ws. wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W obecności Prezydentów podpisana została umowa ogólna ws. wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Polska cały czas stoi przy Ukrainie, wspieramy ją w walce o suwerenność - mówił w piątek w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Polska nie jest tylko strategicznym partnerem, ale także naszym przyjacielem - zadeklarował ukraiński prezydent Petro Poroszenko.


Andrzej Duda podkreślił, że uznanie 25 lat temu przez Polskę, jako pierwsze państwo na świecie, suwerenności i niepodległą Ukrainy zapoczątkowano nowe relacje między krajami. Zapewnił, że Polska cały czas stoi przy Ukrainie, wspiera ją także w walce o suwerenność. Zaznaczył, że część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję.


- Polska, a mam nadzieję, że także wspólnota międzynarodowa, nigdy się z tym faktem nie pogodzi - podkreślił Andrzej Duda. - Dzisiaj wielkim zadaniem Europy i świata jest to, aby tę sytuację zakończyć, ale nie przez zamrożenie konfliktu, ale sytuację, w której Ukraina odzyska kontrolę nad swymi granicami - zaznaczył prezydent.


Zadeklarował, że Polska wspiera Ukrainę także w realizacji reform: decentralizacyjnej, wzmacnianiu samorządu terytorialnego, walce z korupcją, budowaniu wymiaru sprawiedliwości, modernizacji ukraińskiej armii.


Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wszystkie kraje Unii Europejskiej ratyfikują umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. - Ukraina będzie się mogła stać wtedy już absolutnie pełnoprawnie bliskim współpracownikiem, stowarzyszonym z UE. Jak zaznaczył, będzie to oznaczało cały szereg skutków w postaci rzeczywistego zbliżenia Ukrainy do europejskiej wspólnoty.

 

Prezydent Duda wyraził także nadzieję, że w najbliższym czasie, dzięki również współpracy ministrów spraw zagranicznych, wraz z prezydentem Poroszenką, będą w stanie zainicjować wspólną polsko-ukraińską "instytucję dobrego sąsiedztwa". Jak mówił, będzie ona miała charakter "pozapolityczny, historyczno-międzynarodowy". Miałaby budować płaszczyznę współpracy, "żeby pamiętać o tym, co było trudne i straszne, ale zarazem pokazywać w tym wszystkim, że były także elementy dobra i że to dobro między naszymi narodami zawsze było, a zwłaszcza pokazywać tych, którzy to dobro świadczyli" - podkreślił.


Według Andrzeja Dudy istotą tej inicjatywy jest m.in. pokazywanie prawdy historycznej. - Z drugiej strony honorowanie, nagradzanie, pokazywanie tych, którzy w trudnych momentach w czasie wojny - kiedy dochodziło do najbardziej bolesnych wydarzeń pomiędzy naszymi narodami i na Wołyniu, i w innych miejscach, gdzie ginęli Polacy, ale gdzie ginęli także Ukraińcy. Żeby tych ludzi, którzy pokazali wtedy człowieczeństwo, braterstwo pomiędzy sąsiadami, którzy krótko mówiąc pokazali także miłosierdzie, to co tak istotne w człowieczeństwie, żeby tych ludzi odnajdywać, nagradzać tytułem i nagradzać także odznaczeniem - powiedział prezydent.


Poparcie dla tej inicjatywy wyraził Petro Poroszenko. - Jestem przekonany, że najbliższym forum historyków zapoczątkujemy tę inicjatywę przy pełnym wsparciu prezydentów obu krajów - dodał. Podziękował Andrzejowi Dudzie za "potężne i silne słowa dla poparcia suwerenności i integralności terytorialnej jego kraju". - Polska nie jest dla nas tylko strategicznym partnerem, Polska jest naszym przyjaciele  - zadeklarował.

 

Poroszenko mówił o współpracy Polski i Ukrainy w celu dywersyfikacji dostaw gazu. - Postanowiliśmy zlecić ministrom gospodarki wybudowanie jak najszybciej interkonektora, by dopuścić gaz europejski do rynku ukraińskiego i do ukraińskich zbiorników gazu, co spowoduje, że ten system będzie bardziej efektywny - poinformował.


Wyraził wdzięczność za udzielenie 100 mln euro kredytu na modernizację infrastruktury drogowej, granic oraz budowę ukraińsko-polskich przejść granicznych. - Będziemy dzięki temu mieć dodatkowe cztery przejścia graniczne, gdzie będziemy prowadzić wspólną kontrolę, bo ufamy sobie. Dzięki temu skrócimy kolejki na granicy - zauważył prezydent Ukrainy. W rezultacie - dodał - będzie osiem przejść granicznych.

 

Pytany przez dziennikarzy, Prezydent Duda powiedział, że bardzo się cieszy z zawartego w piątek porozumienia między rządami Polski i Ukrainy w sprawie współpracy wojskowej. - To pokazuje, że Polska jest cały czas zainteresowana i aktywna w tym wymiarze wsparcia Ukrainy praktycznie na każdym polu. Jesteśmy cały czas gotowi świadczyć Ukrainie pomoc zarówno ekspercką, jak i tę finansową, która co roku jest przez polskie władze przekazywana w ramach modernizacji kraju i realizacji reform - podkreślił.


Odpowiadając na pytanie o kolejki na granicy polsko-ukraińskiej zaznaczył, że polskie służby celne i polska straż graniczna muszą się wywiązywać ze zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Andrzej Duda zaznaczył, że polska strona jednocześnie stara się jak najbardziej życzliwie podchodzić do potrzeb Ukraińców, którzy chcą przyjechać do Polski. Zauważył, że w grudniu ruch na granicy jest wzmożony.

 

- Będę rozmawiał z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem, zasygnalizuję mu ten problem, zapytam czy możliwe jest wprowadzenie dodatkowych działań, by ruch był usprawniony - zadeklarował prezydent. [Inf. własna/PAP]

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.