przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 17 maja 2017

"Cieszę się, że zacieśniamy współpracę w regionie Europy Śr.-Wsch."

  |   Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej Spotkanie Prezydenta RP z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W środę oprócz spotkania z prezydentem uczestnicy szczytu prowadzili rozmowy bilateralne, a na czwartek zaplanowano obrady z ich udziałem w sali plenarnej Sejmu. Szczyt, to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.


Wystąpienie Prezydenta RP:

 

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej,
Szanowni Państwo Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Parlamentów Europy Środkowej i Europy Wschodniej,
Ekscelencje,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Ogromnie się cieszę, że mogę tutaj, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, jako głowa polskiego państwa gościć uczestników Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Chcę bardzo mocno podkreślić, że współpraca międzynarodowa, którą Państwo realizują, współpraca regionalna, w której bierzecie aktywny udział, jest niezwykle ważnym elementem tej wielkiej polityki międzynarodowej, ale przede wszystkim jest ważnym elementem budowy więzów pomiędzy naszymi państwami, pomiędzy naszymi społeczeństwami.

 

To rola bardzo ważna przede wszystkim z jednego względu, a mianowicie: z uwagi na powagę mandatu, który Państwo posiadają. To jest mandat uzyskany od wyborców ‒ to społeczeństwa w Państwa krajach dały Wam tę moc do tego, by je reprezentować, a więc także moc do tego, aby budować więzi w przestrzeni międzynarodowej.

 

Muszę powiedzieć, że jako Prezydent Rzeczypospolitej ‒ jako człowiek, któremu bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt Rzeczypospolitej, mojego narodu, ale także całej Europy leżą ogromnie na sercu ‒ cieszę się niezwykle, że odpowiedzią na wszystkie trudności, na wszystkie problemy, które pojawiają się w przestrzeni międzynarodowej, odpowiedzią często na agresję, na nieufność jest zacieśnianie współpracy pomiędzy naszymi państwami realizowane na szczeblu prezydenckim, na szczeblu premierów, ministrów, ale także i właśnie przewodniczących parlamentów.

 

  

Proszę Państwa, muszę powiedzieć, że współpraca międzynarodowa tutaj, w naszej części świata, naszej części Europy, stała się dla mnie od samego początku jednym z priorytetów mojej prezydentury. To dlatego właśnie wspólnie z panią prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović podjąłem coś, co nazwaliśmy inicjatywą współpracy państw Trójmorza – państw położonych pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym a Adriatykiem. I nie chodzi tu o wielki projekt polityczny ‒ chodzi o bardzo jasny i prosty cel: chcemy zacieśnić połączenia infrastrukturalne pomiędzy naszymi krajami. Chcemy tym samym umożliwić lepszą komunikację, lepszą współpracę gospodarczą, chcemy stworzyć możliwości inwestycyjne, chcemy budować przestrzeń dla naszego biznesu, który będzie przyczyniał się do rozwoju zamożności naszych społeczeństw, zamożności Europy Środkowej, a tym samym – będzie się przyczyniał także do rozwoju zamożności całej Unii Europejskiej.

 

Dla mnie to niezwykle ważne, bo mam głębokie poczucie, że jest to projekt proeuropejski i prounijny. Że w ramach tego projektu realizujemy także zasadę budowania spójności w ramach Unii Europejskiej, wyrównywania rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego poszczególnych części naszego kontynentu. Tak jak bardzo dobrze rozwinięta jest Europa Zachodnia, tak nasza część Europy – Europa Środkowa – powinna do tego dołączyć. Mam nadzieję, że z czasem będzie się to rozszerzało i będzie za tym szedł też rozwój infrastruktury w przestrzeni pomiędzy Europą Środkową a Wschodnią.

 

Ale dzisiaj jednym z naszych największych zadań, największych obowiązków jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Tego, czego nasze społeczeństwa we wszystkich naszych krajach tak ogromnie oczekują. Wszyscy mamy świadomość, że jest wiele niepokojów, mamy naruszenia integralności terytorialnej państw, mamy niestety agresję, w związku z tym mamy także w efekcie i zamrożone konflikty – to problem Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu, to także problem niepokojów na Bałkanach. Ale obok tego i problem aspiracji, jakie mają kraje Europy Środkowej, Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich, jeżeli chodzi o współpracę europejską, współpracę transatlantycką, jeżeli chodzi o budowanie partnerstwa czy w efekcie – na przestrzeni lat – wstąpienie do Unii Europejskiej czy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Chcę bardzo mocno podkreślić, że ja, jako Prezydent Rzeczypospolitej, zatem jako przedstawiciel polskich władz, jestem zwolennikiem tego, aby zarówno integracja europejska, jak i w perspektywie integracja w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc integracja bezpieczeństwa, obejmowały coraz więcej państw. Uważam, że zarówno drzwi do Unii Europejskiej, jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte i w ramach postępu czasu oraz działań rozwojowych i integracyjnych powinny być przyjmowane do tych wielkich światowych organizacji kolejne państwa. Wierzę, że jest to właśnie perspektywa wielu krajów na Bałkanach Zachodnich, a także wielu krajów Europy Wschodniej, które w tym zakresie aspiracje już od lat wykazują.

 

 

 

Chcę Państwa zapewnić, że Polska jest otwarta i będzie te aspiracje wspierała. Ogromnie zależy mi na tym, żebyśmy tę przestrzeń solidarności, współpracy pomiędzy naszymi krajami, przestrzeń budowania bezpieczeństwa, przestrzeń, która na agresję odpowiada solidarnością, odpowiada dialogiem, wspólnotowością, w jak największym stopniu rozwijali. Dziękuję, że Państwo do tej wielkiej idei budowania przyjaźni w Europie Środkowej i Wschodniej swoją działalnością się przyczyniają.

 

Bardzo za to dziękuję także naszym Panom Marszałkom Sejmu i Senatu, których działalność na arenie międzynarodowej jest niezwykle aktywna. Bardzo dziękuję Państwu także za wszystkie spotkania, które już odbyliśmy ‒ bo część z Państwa była już gośćmi tu, w Pałacu Prezydenckim, czy też gościła mnie w parlamentach w czasie moich oficjalnych wizyt międzynarodowych.

 

Cieszę się, że możemy tę współpracę realizować tutaj, w naszym regionie na różnych szczeblach, ale także poprzez kontakty szczebla prezydenckiego ze szczeblem parlamentarnym ‒ to niezwykle ważne. Bo – powtarzam jeszcze raz ‒ legitymacja, którą Państwo posiadają do działania w imieniu swoich społeczeństw jako właśnie legitymacja pochodząca z powszechnych wyborów jest niezwykle ważna.

 

Chciałbym zapewnić Państwa, że jako Prezydent Rzeczypospolitej tę rolę i to, jak Państwo ją wykonują, ogromnie doceniam. Chcę też zapewnić, że Polska zawsze będzie rzecznikiem stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Bo mamy wiele elementów wspólnej historii – i tej dobrej historii, i tej bardzo bolesnej – i wszyscy byśmy chcieli, aby te bolesne karty nigdy więcej się nie powtórzyły. Tego sobie i Państwu, i naszym społeczeństwom z całego serca życzę.

 

Dziękuję bardzo i jeszcze raz chcę wyrazić wdzięczność za spotkanie tutaj, w Pałacu Prezydenckim, za przyjęcie mojego zaproszenia, za obecność. Dziękuję.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.