przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 30 czerwca 2017

„Nasz przemysł zbrojeniowy może być innowacyjny”

Wydajemy na naukę niemało, tylko największy problem polega na tym, że to się nie przedkłada na innowacyjność naszego przemysłu - podkreślał prezydent Andrzej Duda

Magnificencjo, Szanowny Panie Rektorze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowny Panie Przewodniczący,

Szanowni Państwo Profesorowie,

 Szanowni Panowie Generałowie,

Wszyscy Dostojni zebrani Goście!

 

Bardzo serdecznie chciałem podziękować Panu Rektorowi, chciałem podziękować pozostałym władzom Politechniki Warszawskiej  za to, że zgodziły się współorganizować i gościć tę konferencję. Konferencję na temat szalenie ważny, co przed momentem Jego Magnificencja Pan Rektor bardzo mocno podkreślił, wskazując w zasadzie najbardziej wyraziste bolączki, jakie dzisiaj są.

 

Bo należałoby sobie zadać pytanie, jaki rzeczywiście jest interes Rzeczypospolitej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, kiedy patrzymy na kwestię planowanej modernizacji polskiej armii, kiedy patrzymy w ogóle na kwestię uzbrojenia, budowy systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

 

Jest chyba dla wszystkich jasne - i nie jest żadną tajemnicą - że bezpieczeństwo najbardziej będziemy mieli zagwarantowane wtedy, kiedy będą spełnione dwa warunki: kiedy będziemy mieli uzbrojenie i wszelkie systemy na najwyższym światowym poziomie -  jeżeli chodzi o ich nowoczesność i wydajność,  i jeżeli będą one nasze. To znaczy, jeśli tylko my będziemy wiedzieli, w jaki sposób doszliśmy do takich wyników i jakie są rzeczywiste możliwości tego, co posiadamy - czyli wtedy, kiedy nie będą to produkty, do których klucze ma także kto inny.  

 

To jest oczywiste i nie stanowi żadnej tajemnicy chyba dla nikogo, nie tylko dla specjalistów z zakresu obronności czy nauki.  To jest oczywiste.  Rzecz jasna w dzisiejszych czasach tego się nie da do końca zrealizować. Będziemy mieli produkty, które będziemy nabywali - czy to wyprodukowane przez kogoś innego, czy to poprzez nabywanie licencji. Ale istotne jest to, abyśmy także i my w tym partycypowali,  w możliwe największym stopniu na zasadzie offsetu dostępu do technologii i wszelkich możliwych tutaj rozwiązań.

 

Oczywiście, do tego przede wszystkim są potrzebne pieniądze.  Czy one są? Tak, proszę Państwa, one są. Są zaplanowane ogromne, niewyobrażalne pieniądze na modernizację polskiej armii. W zeszłym roku, pod koniec roku, został zawarty rekordowy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę modułów ogniowych Regina  za 4,5 miliarda złotych. Czy to najwyższy kontrakt, jaki jest możliwy? Nie,  są możliwe wyższe kontrakty.

 

Problem polega na tym, że potrzebujemy nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego, naszego, polskiego, który będzie dobrze zarządzany, który będzie dobrze się rozwijał, i który będzie przemysłem innowacyjnym. I tu element, o którym Pan Rektor przed chwilą mówił: czy stać nas na to, aby nasz przemysł zbrojeniowy był innowacyjny? Tak, z całą pewnością nas stać.

 

Bo dzisiaj polscy inżynierowie, młodzi, wykształceni, chociażby tutaj na Politechnice Warszawskiej są praktycznie natychmiast wchłaniani przez wielkie, światowe koncerny zbrojeniowe. Dlaczego? Dlatego, że tutaj w nowoczesnych laboratoriach zdobywają doświadczenie, wiedzę i już w praktyce sprawdzają swoje teoretyczne umiejętności.

 

Skutek jest taki, że rynki zachodnie natychmiast ich przejmują i oni tam budują pomyślność, oczywiście swoją osobistą, ale przede wszystkim, z mojego puntu widzenia jako Prezydenta Rzeczypospolitej, budują także i potencjał innych krajów, niestety nie naszego.

 

Czy to można zmienić? Nie jest to łatwe, dlatego że nie jesteśmy na poziomie ekonomicznym, gospodarczym i w efekcie na poziomie zamożności społeczeństwa Republiki Federalnej Niemiec, nie jesteśmy na poziomie Stanów Zjednoczonych.

Ale, czy możemy podejmować działania zmierzające w tym kierunku, żeby się to zmieniło? W moim przekonaniu nie tylko możemy, ale musimy. I to jest kwestia dobrego przygotowania rozwiązań ustawodawczych, rozwiązań prawnych, które w tym zakresie będą funkcjonowały.

 

Szanowni Państwo, obecne władze Rzeczypospolitej: ja, obecny rząd, większość parlamentarna podjęliśmy już działania w tym zakresie, bo ja chcę zwrócić uwagę, że jest opracowana pierwsza ustawa o innowacyjności; jest w tej chwili w toku przygotowania druga ustawa; one już zawierają rozwiązania w tym zakresie. Ja wierzę, że dzięki temu sytuacja będzie się poprawiała, ale chciałbym - dlatego cieszę się z dzisiejszej konferencji - żebyście Państwo o tym dyskutowali, jakich rozwiązań my rzeczywiście potrzebujemy.

 

Ja już wielokrotnie mówiłem, że nic mnie bardziej nie boli, niż to, że wydajemy na badania  duże pieniądze, na przestrzeni chociażby ostatniego dziesięciolecia, a nawet więcej niż dziesięciolecia, można powiedzieć dwudziestolecia.  Te pieniądze, które szły poprzez system grantów i inne rozwiązania naprawdę były niemałe. My wydajemy na naukę pieniądze niemałe, tylko największy problem polega na tym, że to się nie przedkłada na innowacyjność naszego przemysłu. To znaczy, że te technologie, te rozwiązania, które Państwo, w ramach swoich prac badawczych przygotowujecie nie są potem wykorzystywane w praktyce przez polską gospodarkę, przez polskie państwo. I to jest jedna z największych bolączek, to jest coś, z czego musimy wybrnąć.  Musimy przygotować system, który będzie w tym zakresie wydajny. To jest rzecz podstawowa.

 

Płacimy duże pieniądze, chcemy płacić te pieniądze, ale chcemy, żeby te pieniądze w zasadzie od razu przekładały się na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki. To jest coś, do czego musimy dążyć. To jest coś, co w krajach wysoko rozwiniętych funkcjonuje i jest stałą, normalną, codzienną praktyką. Coś, nad doskonaleniem czego, cały czas się pracuje w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu. Rozmawiałem o tym nie tak dawno z panem premierem Benjaminem Netanjahu.

 

Szanowni Państwo, do tego musimy dążyć i dziękuję za organizację tej konferencji, jeszcze raz dziękuję za to, że się spotykamy, za to, że rozmawiamy, że są naukowcy, że są przedstawiciele polskiej armii, że są eksperci, którzy mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Bo chciałbym, żebyśmy wreszcie zaczęli to przekładać na praktyczny rozwój i żebyśmy rzeczywiście wykorzystali te pieniądze, aby one się skumulowały wydawane dla rozwoju także polskiej gospodarki, dla rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego, tego, który przy takiej polityce faktycznie będzie mógł stanowić - jak się mówi czasem taki oklepany slogan - koło zamachowe polskiej gospodarki. Bardzo bym chciał, żeby rzeczywiście tak było.

 

Życzę Państwu dzisiaj owocnych obrad i bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję za organizację tej konferencji. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.