przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 23 lipca 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na Święcie Policji w Legionowie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Policji wygłosił przemówienie

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie i Senatorowie,

Czcigodni Ekscelencje, Księża Biskupi Kapelani,

Szanowny Panie Komendancie Główny Policji,

Szanowna Pani Komendant Szkoły Policji,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie, Funkcjonariusze,

Wszyscy Dostojni Zebrani Goście!

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę doniosłą uroczystość ‒ na 98-lecie polskiej Policji. Bardzo dziękuję za możliwość spotkania się z najbardziej ambitnymi w służbie ‒ niezwykle ważnej dla Rzeczypospolitej, służbie dla jej obywateli, dla ich bezpieczeństwa. Zobacz także: Prezydent: To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej

 

Tak jak powiedział przed chwilą Pan Komendant Główny Policji, są Państwo największą formacją mundurową strzegącą bezpieczeństwa naszego kraju – przede wszystkim oczywiście tego bezpieczeństwa wewnętrznego. To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli. Stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, by chronić życie, zdrowie i mienie innych – swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi.

 

To wspaniała służba ‒ z wielką tradycją poświęcenia ‒ bo nigdy nie wolno nam zapomnieć o tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, Twerze i w innych miejscach. Policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 roku, broniąc ojczyzny, a w 1940 zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy ‒ czy to na służbie, czy także poza nią ‒ przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w Policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, by strzec bezpieczeństwa.

 

Cieszę się, że ta wspaniała tradycja w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej Policji, tym, którzy dodatkowo jeszcze zostali wyróżnieni możliwością wzięcia udziału w dzisiejszym ślubowaniu. Ale przede wszystkim dziękuję, że imponuje ona Państwu – tym, jak powiedziałem, najambitniejszym w polskiej Policji, którzy sięgają po stopnie oficerskie, po odznaczenia, po nagrody. Dla których służba – można pewnie bez przesady powiedzieć – jest treścią ich życia.

 

Za to chciałem także podziękować Państwa najbliższym, bo oni też się poświęcają, by mogli Państwo służyć Rzeczypospolitej i jej obywatelom. Bo to przecież służba czasem 24 godziny na dobę, to noce, gdy nie ma Was w domu, to całe dnie spędzone na służbie bardzo często z niezwykłym poświęceniem i ogromnym wyczerpaniem fizycznym. Wiem, co mówię, proszę Państwa ‒ pamiętam zmęczone, ale szczęśliwe twarze policjantów na koniec Światowych Dni Młodzieży. Już za to Państwu dziękowałem. To było niezwykłe!

 

Chciałbym uczynić wszystko, byście mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną. Rok temu razem z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem i nadzorującym Policję panem ministrem Jarosławem Zielińskim obiecaliśmy tutaj program modernizacji polskiej Policji. Bardzo się cieszę i dziękuję, Panie Ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, jest realizowany. Dziękuję, że w Komendzie Głównej Policji powstało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością, że polska Policja odpowiada na wyzwania nowoczesności i współczesnego świata. Że polski policjant będzie lepiej zarabiał i w związku z tym będzie także czuł godność swojej służby również od strony materialnej ‒ może przyziemnej, ale ważnej. Że polski policjant będzie dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej. Jestem za to wdzięczny i wierzę głęboko, że proces modernizacji polskiej Policji, jej unowocześniania, dostosowania do wymogów współczesności, tak aby mogła w jak najlepszym stopniu wykonywać swoje obowiązki, będzie nadal realizowany.

 

Szanowni Państwo, jeszcze raz chciałem z całego serca pogratulować wszystkim, którzy odebrali nominacje na pierwszy stopień oficerski w polskiej Policji. Chciałem bardzo serdecznie podziękować i pogratulować wszystkim odznaczonym, wszystkim uhonorowanym nagrodami, a także tym, którzy dziś złożyli ślubowanie, wstępując do tej zaszczytnej i pięknej służby dla Polski i polskiego społeczeństwa.

 

Wszystkiego dobrego, dziękuję bardzo.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.