przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 września 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas Narodowego Dnia Polskiego na Astana Expo 2017

  |   Udział Prezydenta RP w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017 Udział Prezydenta RP w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017 Udział Prezydenta RP w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017 Udział Prezydenta RP w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017 Udział Prezydenta RP w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017
Ekscelencjo, Szanowny Panie Premierze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Ekscelencje, Dostojni Goście,
Wszyscy Szanowni Państwo,
Panie i Panowie!
 
Cieszę się ogromnie, że mogę gościć dziś Państwa na otwarciu Narodowego Dnia Polskiego podczas wystawy Astana Expo 2017. Doskonale pamiętam, jak prawie rok temu rozmawiałem w Warszawie na temat przygotowań do Expo 2017 z panem prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, a dzisiaj mogę podziwiać rozmach tego przedsięwzięcia. Serdecznie gratuluję władzom i całemu narodowi Republiki Kazachstanu sukcesu, jakim stało się zorganizowanie wystawy w Astanie – po raz pierwszy w historii odbywa się ona w tej części świata.
 
Zobacz także: Narodowy Dzień Polski na Astana EXPO 2017 Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze w Astanie To znakomity dowód uznania dla osiągnięć Kazachstanu w ciągu tych ostatnich 26 lat. To dla nas zaszczyt, że możemy brać udział w tak doskonale zorganizowanym przedsięwzięciu.
 
Z prawdziwą dumą chcę podkreślić, że Polacy uczestniczyli w światowych wystawach od początku ich istnienia, nawet przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Bogatą tradycję polskiego zaangażowania w te wystawy uważamy za solidny fundament, na którym dziś możemy budować wizerunek Polski wśród cudzoziemców.
 
Od 1851 roku wystawy światowe ‒ jak je wówczas nazywano ‒ były dla poszczególnych państw okazją do prezentacji swoich osiągnięć gospodarczych i kulturalnych. Czasem wystawy owocowały powszechnie znanymi na świecie materialnymi symbolami, takimi jak Kryształowy Pałac w Londynie z 1851 roku, wieża Eiffla w Paryżu z 1889 roku czy Atomium w Brukseli z 1958 roku. Życzę Kazachstanowi, by takim samym symbolem stało się zbudowane w Astanie imponujące centrum wystawiennicze.
 
 
Dziś, ponad 160 lat od pierwszej wystawy światowej, polski pawilon gości w Astanie, w centrum Eurazji. To tu, korzystając z tematu przewodniego „Energia przyszłości”, chcemy opowiedzieć o polskich osiągnięciach. Polska jest bowiem krajem, który potrafi tworzyć nowoczesne technologie wzbudzające zainteresowanie świata.
 
Pokazujemy w Kazachstanie ‒ zgodnie z tematem wiodącym Expo i przyjętym hasłem polskiej ekspozycji ‒ wiele nowości dotyczących energii przyszłości, a wśród nich m.in. czyste technologie węglowe, sposoby wytwarzania energii z biomasy, innowacje w maszynach górniczych, sposoby digitalizacji rynku energii, budynki przyszłości czy wreszcie sposoby rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
 
Zobacz także: Prezydent: Pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie PL/ENG Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z mediami w Kazachstanie Krzysztof Szczerski: Kazachstan przykładem kraju uczciwie traktującego polską społeczność Energia jest niezwykle ważna dla funkcjonowania gospodarki i innych obszarów życia współczesnego świata. Inteligentne, nowoczesne poszukiwanie źródeł energii ma ogromne znaczenie dla suwerenności. Suwerenność energetyczną można dziś budować nie tylko w oparciu o posiadanie jej źródła, ale także poprzez nowoczesne technologie. Jestem przekonany, że polscy samorządowcy, naukowcy i eksperci uczestniczący w tegorocznym Expo zbiorą wiele cennych doświadczeń, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.
 
Polska ubiega się o prawo do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. Wierzę, że uzyska to prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana, a zaproponowany przez nas temat „City Re:Invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie. Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających, muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy.
 
Właśnie o takich miastach chcemy powiedzieć podczas wystawy w Polsce, w Łodzi. Patrząc na dynamicznie rozwijającą się i zmieniającą Astanę, stolicę bliskiego Polsce Kazachstanu, wiem, że łódzka wystawa Expo będzie kolejnym wydarzeniem zbliżającym nasze kraje.
 
 
Szanowny Panie Premierze, Szanowni Państwo Ministrowie, Ekscelencje, Dostojni Goście, Szanowni Państwo ‒ jest dla mnie zaszczytem uroczyste otwarcie Narodowego Dnia Polskiego na wystawie Astana Expo 2017. Zapraszam do zapoznania się z naszą bogatą ofertą, która nie wyczerpuje możliwości wielopłaszczyznowej współpracy z Polską. Hasło polskiego uczestnictwa w tej wystawie to „Poland: creative people, smart energy”.
 
Zobacz także: Para Prezydencka zwiedziła były Obóz dla Żon Zdrajców Ojczyzny „Życzę Wam, abyście kiedyś przyjechali do Polski, do kraju swych przodków” Podczas wystawy chcieliśmy zaprezentować Polskę jako kraj nowoczesny, ale jednocześnie umiejętnie czerpiący ze swej tradycji. Kraj, który kieruje się uniwersalnymi wartościami i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy. Kraj, którego największą wartością są ludzie, ich kreatywność, pozytywne cechy i emocje, ciekawość świata, serdeczność, gościnność, odwaga i duma narodowa, pracowitość, poszanowanie wartości, poszanowanie rodziny.
 
Wierzę, że nam się to udało i pokazaliśmy, że jesteśmy pełni zapału i pomysłów, a Polska ekspozycja jest atrakcyjna nie tylko dla entuzjastów nowoczesnych technologii, ale także dla zwiedzających wrażliwych na piękno i bogactwo przyrody.
 
Polska jest dzisiaj jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw Unii Europejskiej. W 2016 roku osiągnęliśmy 3,1 proc. wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Prognoza na 2017 rok jest jeszcze lepsza ‒ bezrobocie spada do poziomu poniżej 7 proc.
 
 
Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które stawiają sobie za cel sprzyjanie przedsiębiorczości Polaków i dalszy rozwój Polski. Bo największym potencjałem naszego kraju jest potencjał ludzki – wykształcenie, kreatywność, przedsiębiorczość i pracowitość. Dlatego polskim hasłem na wystawę Expo 2017 w Astanie jest „Smart energy”, ale przede wszystkim „Creative people”.
 
Zachęcam do kontaktów z Polską i nawiązywania współpracy w różnych sferach, ale przede wszystkim do współpracy gospodarczej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej stawiam sobie za cel aktywne promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Ważnym elementem w moich działaniach jest dyplomacja ekonomiczna. Z prawdziwą przyjemnością otwieram dzisiaj Narodowy Dzień Polski na Expo Astana 2017 ‒ prezentację polskich osiągnięć i możliwości.
 
Niech otwarte drzwi do naszego narodowego pawilonu będą symbolem otwartości, z jaką witamy w naszym kraju gości i wyrazem gotowości do realizacji wspólnych projektów. Serdecznie zapraszam do polskiego pawilonu i do Polski.
 
Dziękuję bardzo.
 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.