przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 lutego 2018

Wystąpienie Prezydenta RP w Bibliotece Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej

 

Szanowna Pani Marszałek,

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Profesorowie,

Wszyscy Dostojni Goście przybyli na tę niezwykle ważną uroczystość!

 

Mówimy o 90-leciu Biblioteki Narodowej. Oczywiście tak jak bardzo dobrze i mocno powiedział przed momentem Pan Dyrektor – reaktywowania Biblioteki Narodowej. Dlatego że to rozporządzenie, które pan Prezydent Mościcki wydał 24 lutego 1928 roku, tak naprawdę po prostu przywracało Bibliotekę Narodową, która wcześniej już istniała jako najstarsza biblioteka europejska – właśnie o charakterze narodowym.

 

Zobacz także: Prezydent: Biblioteka Narodowa to skarbnica dorobku intelektualnego Proszę Państwa, czym jest Biblioteka Narodowa? Jest nieocenioną skarbnicą nie tylko polskiego, ale w ogóle europejskiego dorobku intelektualnego. Jest oczywiście skarbnicą polskiej literatury, ale nie tylko –także skarbnicą polskiej kompozycji muzycznej. Jest niezwykle ważnym elementem państwowotwórczym jako element kulturotwórczy, jako element przechowania, przeniesienia właśnie dorobku kulturalnego, kulturowego, ale przede wszystkim także budowy polskiej tradycji. To właśnie tu można obserwować, jak zmieniał się polski język, gdy zaistniał na papierze, gdy zaczęła się tworzyć rzeczywiście polska literatura po polsku.

 

Biblioteka Narodowa przez te ponad 200 lat swojego istnienia przeżyła wiele dramatycznych momentów ‒ gdy caryca Katarzyna II zabrała z Polski zbiory, ale przede wszystkim podczas tragedii, jaka dotknęła Bibliotekę w czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy spalili zbiory, niszcząc bezcenną tkankę kulturową naszego kraju, wielkie świadectwo naszej historii. Ale na szczęście nie załamało to ani Biblioteki, ani przede wszystkim tych, którzy tę Bibliotekę tworzą, a więc Państwa – ekspertów, bibliotekarzy, archiwistów, ludzi, którzy zajmują się pielęgnowaniem tego wielkiego dorobku gromadzonego w Bibliotece Narodowej.

 

To, co udało się uratować na skutek różnych szczęśliwych zbiegów okoliczności, zostało na powrót razem zgromadzone i od tej pory Biblioteka cały czas rozrasta się właśnie dzięki pracy kolejnych pokoleń – ludzi poświęcających się polskiej książce, polskiej kulturze. Dzięki specyficznej miłości, jaką trzeba mieć, i poświęceniu, by być właśnie bibliotekarzem, archiwistą, kimś, kto dba o przechowanie kultury i literatury.

 

Szanowni Państwo, chciałem za to – jako Prezydent Rzeczypospolitej – z całą mocą podziękować, bo to nie tylko 90 lat od reaktywowania Biblioteki Narodowej, ale to także sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. I zawsze warto powtarzać: kto wie, jaka byłaby Polska, gdybyśmy nie mieli Biblioteki Narodowej. Kto wie, czy w ogóle by była. Bo Biblioteka to przecież nieoceniony element budujący, pokazujący polską tradycję i historię, dokumentujący nasz dorobek kulturowy, intelektualny.

 

Chciałem Państwu z całego serca podziękować za to dzieło, które tutaj cały czas realizujecie. Chciałem Wam życzyć wszystkiego najlepszego na przyszłość, bo czas niesie ze sobą wielkie wyzwanie. Są Państwo w tej chwili – jak mówił mi Pan Dyrektor przed momentem – bardzo zaawansowani i w bardzo szybkim tempie realizujecie kolejny, nie waham się powiedzieć, rozdział w dziejach Biblioteki Narodowej i w ogóle bibliotekarstwa jako takiego: a mianowicie digitalizację, cyfryzację zbiorów Biblioteki Narodowej. Ponad 2 mln różnego rodzaju dzieł i dokumentów już zostały zdigitalizowane. Są wielkie plany na najbliższe dwa lata digitalizacji kolejnego miliona z przechowywanych w Bibliotece Narodowej eksponatów.

 

To, proszę Państwa, jest bezcenna praca, która – wierzę w to – ma znaczenie absolutnie pokoleniowe. Tak jak powiedziałem: wraz z rozwojem technologicznym, jaki następuje dzisiaj na świecie, Państwo również realizują nowe sposoby przechowywania tej bezcennej spuścizny. Jestem za to ogromnie wdzięczny – za zaangażowanie w ten proces.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję i życzę Państwu oraz Bibliotece Narodowej na czele z Dyrekcją, z Panem Dyrektorem, wszelkiego powodzenia na kolejne stulecia.

Dziękuję.

Biblioteka Narodowa przez te ponad 200 lat swojego istnienia przeżyła wiele dramatycznych momentów - przypominał Prezydent Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.