przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas Święta Służby Więziennej

 

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie,

Szanowni Państwo Senatorowie,

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie,

Czcigodni Kapelani,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,

Funkcjonariusze,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście na czele z Pracownikami Cywilnymi Służby Więziennej oraz Najbliższymi Funkcjonariuszy i Pracowników,

Wszyscy Szanowni Państwo!

 

Ogromnie się cieszę, że w tym tak ważnym i znaczącym dla naszego państwa roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w stulecie powrotu Polski na mapę Europy i świata, w związku z tym stulecie także i rozpoczęcia odbudowy polskiego państwa wraz ze wszystkimi jego najważniejszymi strukturami – mogę się spotkać z funkcjonariuszami polskiej Służby Więziennej tutaj, w tym wspaniałym, tak niezwykle ważnym i znamiennym dla naszej ojczyzny miejscu – przed Grobem Nieznanego Żołnierza, świętym dla polskiego wojska i dla każdego, komu drogie jest nasze niepodległe i suwerenne państwo. Pod krzyżem, który znaczy miejsce, z którego w 1979 roku przemawiał do nas, Polaków, Ojciec Święty Jan Paweł II, i obudził Polskę i Polaków do wolności, wzywając Ducha Świętego, by zstąpił i zmienił oblicze tej ziemi.

 

Dzisiaj w tym miejscu stoją funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej, służącej wolnej, niepodległej, suwerennej ojczyźnie. Gratuluję Państwu tej służby i dziękuję. Gratuluję wszystkim nowo wypromowanym dzisiaj oficerom Służby Więziennej. Ogromnie się cieszę, że tylu młodych ludzi w stopniu oficera będzie od dzisiaj w tej formacji. To niezwykle ważne dla tego, by była ona nowoczesna, by odpowiadała na wszystkie wyzwania współczesnego świata – a zwłaszcza wyzwania w formie zagrożeń, jakie istnieją dla bezpieczeństwa obywateli i państwa. To niezwykle ważne, by w służbie było jak najwięcej ludzi bardzo dobrze przygotowanych i wysoko wykształconych. Gratuluję w związku z tym całej Służbie Więziennej, ale przede wszystkim gratuluję Państwu tego wspaniałego sukcesu. Gratuluję też Waszym najbliższym.

 

Dziękuję i gratuluję rodzinom, które odebrały dzisiaj odznaczenia. Ci, którzy zostali uhonorowani, to pracownicy, współpracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej II Rzeczypospolitej, z których większość została zamordowana przez Niemców lub poległa w czasie II wojny światowej, walcząc o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę ‒ walcząc przeciwko okupantowi. To wspaniały przykład etosu, jaki panuje w polskiej Służbie Więziennej. To wspaniały przykład oddania sprawom Polski do ostatniego tchnienia, do samego końca – poprzez udręczenie aż do śmierci. Ogromnie się cieszę, że mają Państwo takie przykłady, że możecie właśnie na tym wielkim dorobku budować swoje dzisiejsze postawy ‒ oddanych polskiemu państwu funkcjonariuszy Służby Więziennej.

 

Tym bardziej że Służba Więzienna nie jest pełniona w świetle i blasku reflektorów. To służba, która dla społeczeństwa jest najczęściej mało widoczna. Często – jak Państwo doskonale wiedzą – bywa także i niewdzięczna, bo to służba bardzo trudna, wymagająca specyficznych i niezwykle wysokich kwalifikacji; i zawodowych, i etycznych, i moralnych – świetnych predyspozycji.

 

Otóż, proszę Państwa, chcę z całą mocą powiedzieć: pełnicie jedną z absolutnie najważniejszych i kluczowych służb dla bezpieczeństwa państwa. Każdy obywatel chce żyć w bezpiecznym państwie, chce, by jego dziecko było bezpieczne, by mogło spokojnie wrócić ze szkoły i spokojnie się bawić bez narażenia na zetknięcie się z przestępczością czy też bez narażenia na to, że zostanie poszkodowane przez przestępcę.

 

To właśnie Państwo stoją na straży tego, by przestępcy nie chodzili swobodnie pośród nas. To właśnie Państwo z tego punktu widzenia strzeżecie naszego bezpieczeństwa. Ale strzeżecie również bezpieczeństwa tych, którzy popełnili przestępstwa i których wymiar sprawiedliwości skazał na odosobnienie. Odpowiadacie za kwestię realizacji tymczasowego aresztowania, za kwestię codziennej opieki penitencjarnej. To niezwykle ważna służba, którą w społeczeństwie każdy rozumie i ‒ jestem przekonany ‒ również ją docenia.

 

Proszę, byście nadal służyli Rzeczypospolitej, byście starali się wykonywać swoją służbę jak najlepiej. Mam nadzieję, że modernizacja, która jest w tej chwili realizowana, pomoże Wam pełnić tę służbę jeszcze doskonalej, z lepszym wyposażeniem, a przede wszystkim jeszcze bezpieczniej.

 

Z tego miejsca chcę także podziękować Waszym najbliższym. Ta służba – jak każda – wiąże się oczywiście, niestety, z niebezpieczeństwem. Ale także z nieobecnością, z dyżurami, z pełnieniem służby w święta – to jest Wasza wielka odpowiedzialność, ale to także wielki trud, który ponoszą Wasi najbliżsi. Rodzinom polskich funkcjonariuszy Służby Więziennej za tę służbę, którą także w tej formie pełnią dla Rzeczypospolitej, ogromnie dziękuję.

 

Życzę i Służbie Więziennej, i wszystkim jej funkcjonariuszom – na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie powstania Służby Więziennej – abyście nadal pełnili swą służbę z wielką dumą i oddaniem, aby święciła ona sukcesy.

 

Wszystkiego dobrego!

Prezydent Andrzej Duda podczas Święta Służby Więziennej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.