przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 czerwca 2016

Prezydent: Europa Środkowo-Wschodnia staje się ważna dla Chin

Wywiad z Prezydentem RP Andrzejem Dudą ukazał się w dzienniku "China Daily" 20 czerwca 2016 roku.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zauważył, że druga wizyta chińskiego Przewodniczącego Xi Jinpinga w Europie Środkowo-Wschodniej w przeciągu mniej niż trzech miesięcy jest wyrazem pełnego uznania Przewodniczącego dla dynamiki i wagi naszego regionu.  - Nie ulega wątpliwości, że Przewodniczący Xi Jinping zdaje sobie świetnie sprawę z dynamiki w tej części świata - stwierdził Prezydent Duda, udzielając wyłącznego wywiadu dziennikowi „China Daily”.

 

Prezydent Duda powiedział, że Polska jest dzisiaj w pełni gotowa na przyjęcie Przewodniczącego Xi i jego małżonki, Peng Liyuan, po ich wcześniejszym pobycie w Serbii. Pod koniec marca tego roku, Przewodniczący Xi złożył wizytę państwową w Republice Czeskiej, która przetarła polityczne szlaki dla podpisania ponad dziesięciu projektów gospodarczych i handlowych.

 

- Ta druga wizyta (w okresie mniej niż trzech miesięcy) podkreśla, jak ważna dla Chin staje się Europa Środkowo-Wschodnia - zauważył Andrzej Duda, który w listopadzie ubiegłego roku odwiedził Chiny.

 

Wspominając, że w trakcie swej pierwszej w życiu podróży do Chin pozostawał pod ogromnym wrażeniem historii i dziedzictwa Chin, liczących sobie kilka tysięcy lat, Prezydent Duda podkreślił, że Przewodniczący Xi uzna Polskę i cały region za niezwykle atrakcyjny rynek, obszar nieograniczonych możliwości dla głębszej współpracy gospodarczej.

 

W trakcie wizyty polskiego prezydenta w Chinach w listopadzie ubiegłego roku, Polska i Chiny podpisały dokument o współpracy w ramach Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, a Polska stała się oficjalnie członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. - Postrzegamy to jako możliwość znalezienia nowych sposobów finansowania ambitnych projektów infrastrukturalnych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Polski przywódca zauważył także, że Polska musi poprawić współpracę na osi Północ-Południe, która była zaniedbywana od czasu akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku, oraz mówił o potrzebie budowania dalszej sieci autostrad i dróg kolejowych, które będą stanowiły ogniwo łączące region Bałtyku i Bałkany.

 

- Jestem przekonany, że dałoby to nam wszystkim ogromny impuls - powiedział Prezydent. - Chiny mogą odegrać w tym obszarze istotną rolę.

 

- Z drugiej strony mamy także nadzieję, że polskie firmy skorzystają w ogromnej mierze z Inicjatywy „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, zauważył Andrzej Duda, dodając, że dysponują one doświadczeniem i wysoko wykwalifikowaną siła roboczą i że z pewnością będą mogły nawiązać długotrwale i owocne relacje partnerskie z firmami chińskimi.

 

Prezydent Duda stwierdził, że zdaje sobie sprawę z tego, iż Pekin odgrywa coraz bardziej kluczową rolę na arenie międzynarodowej, że wiele firm chińskich zdobywa uznanie i rozpoznawalność poza granicami i że Chiny są krajem, w którym miliony ludzi wydźwignęły się w ostatnich dziesięcioleciach z ubóstwa.

 

Podkreślił, że jednym z największych wyzwań obecnej doby jest problem nierówności społecznych i nierównomiernego wzrostu pomiędzy miastami a obszarami wiejskimi, i że jest świadom tego, ile władze chińskie uczyniły, by zająć się tym problemem. - Z drugiej strony, wiele narodów europejskich musiało ostatnio zmierzyć się z dokładnie tymi samymi problemami - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent Duda zauważył, że w trakcie wizyty zostaną podpisane dziesiątki umów dwustronnych, co położy tym samym podwaliny pod dalszą współpracę pomiędzy Chinami a Rzecząpospolitą. - Jednakże nasze relacje nie powinny ograniczać się jedynie do płaszczyzny gospodarczej -  powiedział Andrzej Duda.              

 

- Jestem tego, że Przewodniczący Xi i jego małżonka, Peng Liyuan, zakochają się w polskiej kulturze, polskiej muzyce, i wreszcie – w polskiej kuchni - stwierdził.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.