przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 10 września 2011

List do uczestników pogrzebu kapitana W.Raginisa i porucznika S.Brykalskiego

Organizatorzy i Uczestnicy

ceremonii pogrzebu

kapitana Władysława Raginisa

i porucznika Stanisława Brykalskiego

na Górze Strękowej koło Wizny

 

Ekscelencjo, Księże Biskupie!

Panowie Ambasadorowie!

Panie Wojewodo! Panie Wójcie!

Panie Prezesie! Czcigodni Weterani!

Szanowni Państwo! Mieszkańcy Wizny i Gminy Zawady!

oraz Szanowne Rodziny kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego!

 

 

Wiadomość o odnalezieniu szczątków dowódców spod Wizny, kapitana Władysława Raginisa i jego zastępcy porucznika Stanisława Brykalskiego, oraz ich godnym uhonorowaniu poprzez pochówek w historycznym schronie na Górze Strękowej, który odtąd staje się miejscem ich wiecznego spoczynku, przyjąłem z uczuciem jednocześnie smutku i radości. Smutku dlatego, że legendarni bohaterowie września 1939 roku, obrońcy Rzeczypospolitej, tak długo musieli czekać na należne im upamiętnienie.


Radości zaś z tego, że chwila ta w końcu nadeszła. Ich losy doczesne i pośmiertne splatają się ściśle, tworząc tragiczny symbol dziejów Polski
w wieku XX. Złożywszy najwyższą ofiarę własnego życia w obronie Ojczyzny, nie dane im było zaznać spokoju. Ich ciała były bezczeszczone i kilkakroć przenoszone zarówno przez okupantów hitlerowskich, jak sowieckich. Również po II wojnie światowej zamiast pogrzebania w poświęconej ziemi, doznały kolejnej profanacji. Władze komunistyczne, chociaż uporządkowały miejsce walk, nie zadbały o to, by uniknąć znieważenia pamięci bohaterów. I dopiero na powrót w pełni suwerenna i demokratyczna Trzecia Rzeczpospolita kładzie tej dramatycznej sytuacji kres.

 

Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej w imieniu całego narodu pragnę dzisiaj oddać hołd oficerom Wojska Polskiego, żołnierzom Września`39, heroicznym obrońcom spod Wizny. Kapitan Władysław Raginis i porucznik Stanisław Brykalski ślubowali wobec swoich podkomendnych wytrwać na powierzonej im pozycji i nigdy nie opuścić stanowiska. I kierując się honorem oficera armii polskiej oraz wiernością względem odrodzonego państwa, słowa tego dotrzymali. Ich umiejętności dowódcze oraz osobiste męstwo i hart ducha, których dowiedli w boju i dzięki którym podtrzymywali wysokie morale w szeregach żołnierskich, zasługują na najwyższy szacunek. Niechaj zatem to miejsce odtąd po wsze czasy już sławi dzielność najlepszych synów naszego narodu. Cześć pamięci bohaterów spod Wizny!

 

W dniu uroczystego pochówku i pożegnania kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego pragnę przekazać wszystkim osobom i środowiskom, które podejmują wysiłek upamiętnienia bohaterów polskiego Września, moje wyrazy uznania i wdzięczności za Państwa zaangażowanie w dzieło kształtowania naszej wspólnej, narodowej pamięci.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.