A | A | A
Niedziela, 9 września 2012

Para Prezydencka gratuluje medali na Paraolimpiadzie

Kwiaty od Pary Prezydenckiej (fot. Robert Szaj)   |   Kwiaty od Pary Prezydenckiej (fot. Robert Szaj) Alicja Fiodorow i Katarzyna Piekart (fot. Robert Szaj) Anna Harkowska (fot. Robert Szaj) Barbara Niewiedział i Arleta Meloch (fot. Robert Szaj) Daniel Pek (fot. Robert Szaj) Grzegorz Pluta (fot. Robert Szaj) Janusz Rokicki (fot. Robert Szaj) Karol Kozuń (fot. Robert Szaj) Karolina Kucharczyk (fot. Robert Szaj) Patryk Chojnowski, Natalia Partyka i Łukasz Mamczarz - przekazanie gratulacji od Pary Prezydenckiej (fot. Robert Szaj) Łukasz Mamczarz (fot. Robert Szaj) Natalia Partyka (fot. Robert Szaj) Rafał Wilk (fot. Robert Szaj) Mateusz Michalski (fot. Robert Szaj) Alicja Eigner, gratulacje składa prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski (fot. Robert Szaj) Mateusz Michalski i Maciej Lepiato (fot. Robert Szaj) Krzysztof Kosikowski, gratulacje składa prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski (fot. Robert Szaj) Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki, gratulacje składa prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski (fot. Robert Szaj) Mariusz Sobczak, gratulacje składa prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski (fot. Robert Szaj) Rafał Wilk i Milena Olszewska (fot. Robert Szaj) Sebastian Powroźniak, gratulacje składa prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski (fot. Robert Szaj) Tomasz Blatkiewicz (fot. Robert Szaj) Polska ekipa na Paraolimpiadzie (fot. Robert Szaj) Otwarcie XIV Paraolimpiady w Londynie (fot. Robert Szaj)

Para Prezydencka pogratulowała Polakom medali na XIV Paraolimpiadzie w Londynie.  Do soboty polska ekipa zgromadziła 36 medali: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych, plasując się z tym dorobkiem na 9 pozycji w gronie 75 krajów z trofeami.

Bukiety kwiatów i gratulacje od Pary Prezydenckiej przekazywali medalistom w Londynie Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komołowski oraz Wiceprezesi Komitetu Robert Szaj i Jan Włostowski.

W sobotę w meczu o złoty medal XIV Paraolimpiady tenisiści stołowi Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda) i Sebastian Powroźniak (Start Radom) przegrali w turnieju drużynowym z reprezentantami Chin 2:3, zdobywając tym samym srebrny medal. Jest to też piąty medal tenisistów stołowych w Londynie.

24-letni Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlkp.) zdobył w Londynie tytuł mistrza igrzysk XIV Paraolimpiady zwyciężając w konkursie skoku wzwyż. Rezultatem 2,12 ustanowił rekord świata.

Pochodzący z Wrześni 25-letni niedowidzący Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) zdobył w sobotę w Londynie swój drugi medal XIV Paraolimpiady - złoty w biegu na 200 m. Wynikiem 21,56 ustanowił rekord świata.

Alicja Fiodorow (Start Radom) zdobyła w Londynie swój drugi medal XIV Paraolimpiady, tym razem brązowy w biegu na 400 m. Wynikiem 58,48 ustanowiła rekord życiowy.

Krzysztof Kosikowski i Artur Korc (Warmia i Mazury Olsztyn) zdobyli w Londynie dla Polski 32. medal XIV Paraolimpiady. W sobotę wywalczyli srebro po pasjonującej walce w końcówce kolarskiego wyścigu tandemów osób niedowidzących na trasie długości 104 km.

Kilka godzin wcześniej w meczu o trzecie miejsce tenisistki stołowe Alicja Eigner (Start Wejherowo), Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa) i Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) pokonały Francuzki 3:2.

W piątek dwukrotnie grany był Mazurek Dąbrowskiego. Rafał Wilk (Start Szczecin) był najszybszy na trasie długości 64 km ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike), a Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki (obaj Start Zielona Góra) zwyciężyli w turnieju drużynowym w tenisie stołowym. Trzeci, brązowy medal igrzysk wywalczył Tomasz Blatkiewicz (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie dyskiem. Wynikiem 54,02 m ustanowił rekord Europy w gronie lekkoatletów z niedowładem nóg.

W czwartek Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) po raz trzeci w igrzyskach w Londynie stanęła na podium, odbierając swój trzeci srebrny medal w kolarstwie, tym razem za szosowy wyścig ze startu wspólnego.

Także w czwartek 37-letni zawodnik Grzegorz Pluta (IKS AWF Warszawa) zdobył złoty medal, pokonując w finale szabli na wózkach Francuza Marca-Andre Cratere'a 15:8.

W siódmym dniu igrzysk Mazurka Dąbrowskiego zagrano dla: triumfatorki konkursu pchnięcia kulą Ewy Durskiej (UKS Barnim Goleniów), najszybszej w biegu na 1500 m Barbary Niewiedział (LUKS MGOKSiR Korfantów), pierwszego w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike) Rafała Wilka (Start Szczecin) oraz Dariusza Pendera (IKS AWF Warszawa), który wygrał turniej szpadzistów kategorii A (amputacje nóg, niedowład).

Natomiast trzy srebrne medale zdobyli: w kolarstwie Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) w jeździe indywidualnej na czas, w biegu na 1500 m Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) i w skoku w dal Mariusz Sobczak (Start Radom).

We wtorek Milena Olszewska zdobyła dwunasty dla Polski medal XIV Paraolimpiady. 28-letnia zawodniczka Startu Gorzów w pojedynku o trzecie miejsce w strzelaniu z łuku klasycznego stojąc pokonała 37-letnią Mongołkę Javzmaę Byambasuren 6:2.

Srebro wywalczył Janusz Rokicki (KS MOSiR Cieszyn). Pochodzący z Wisły 38-letni lekkoatleta wynikiem 15,68 m zajął drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą w gronie zawodników z amputowanymi nogami.

A wieczorem Polacy zdobyli w ciągu kilkunastu minut jeszcze cztery medale. Srebrne wywalczyli: Mateusz Michalski na 100 m i Daniel Pek na 1500 m, brązowe: Rafał Korc także na 1500 m i Marta Makowska w szermierce.

Powody do radości przyniósł poniedziałkowy wieczór. Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zdobyła w Londynie złoty medal XIV Paraolimpiady. W finałowym meczu tenisa stołowego pokonała po zaciętym pojedynku Chinkę Qian Yang 3:2. Również Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) wywalczyła złoto i wynikiem 6,00 m ustanowiła rekord świata w skoku w dal.

A pod koniec poniedziałkowych zmagań lekkoatletów na wypełnionym Stadionie Olimpijskim brązowy medal wywalczył Łukasz Mamczarz. 25-letni zawodnik Startu Gorzów, który jest po amputacji nogi, był trzeci w konkursie skoku wzwyż wynikiem 1,74.

W niedzielę, 2 września Joanna Mendak (Start Białystok) zdobyła złoty medal XIV Paraolimpiady. Urodzona w Suwałkach 23-letnia niedowidząca pływaczka wygrała wyścig na dystansie 100 m stylem motylkowym czasem 1.06,16. Także złoto wywalczył 22-letni tenisista stołowy Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda).

Dzień wcześniej - w sobotę sportowcy zdobyli aż pięć medali:  złoty - Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem, srebrne: - Alicja Fiodorow w biegu na 200 m, Karol Kozuń w pchnięciu kulą, Oliwia Jabłońska w pływaniu i także w tej dyscyplinie brązowy Paulina Woźniak.

Zobacz także: Gratulacje Pary Prezydenckiej dla Anny Harkowskiej 30 sierpnia, w pierwszym dniu rywalizacji, Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) zdobyła srebro w wyścigu na 3000 m na torze kolarskim. (inf. własna, PAP)