przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. // W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00 w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. //
| | |
A | A | A
Środa, 2 sierpnia 2017

73. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w KL Auschwitz-Birkenau

Agnieszka Lenartowicz – Łysik na uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau (fot. Stowarzyszenie Romów w Polsce)

Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz – Łysik wzięła udział we wtorek w obchodach upamiętniających 73. rocznicę likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau.

 

Agnieszka Lenartowicz – Łysik oddała hołd pomordowanym oraz w imieniu Prezydenta RP złożyła wieniec pod pomnikiem Zagłady Romów i Sinti.

 

73 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia Niemcy dokonali likwidacji obozu cygańskiego Zigeunerlager. Zamordowanych zostało blisko 3 tysiące Romów - wszystkich, którzy byli wówczas więźniami obozu Auschwitz-Birkenau.

 

Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów.

 

Od 2011 roku, decyzją Sejmu, 2 sierpnia jest obchodzony Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.