przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 grudnia 2017

Szef BBN: Polska i Rumunia należą do najbliższych sojuszników w Europie

O przyszłorocznym szczycie NATO oraz dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki Sojuszu rozmawiał Szef BBN Paweł Soloch z doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego Ionem Oprisorem, który przebywał z wizytą w Polsce.

 

 

- To było moje szóste spotkanie z Ionem Oprisorem. Polska i Rumunia należą do najbliższych sojuszników w Europie. Przypomnę, że deklaracja o polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym została podpisana za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w październiku 2009 r. Także obecnie wzajemne relacje pozostają znakomite – mówił minister Paweł Soloch po spotkaniu.

 

Jak relacjonował Szef BBN, tematami rozmów były kwestie szczególnie ważne dla Prezydenta Andrzeja Dudy - przyszłoroczny szczyt NATO w Brukseli oraz poprzedzające go spotkanie tzw. formatu bukaresztańskiego, czyli dziewięciu państw wschodniej flanki NATO.

 

Minister Soloch przypomniał, że to Prezydenci Polski i Rumunii zainicjowali ten projekt w 2015 r. Dodał, że spotkanie "dziewiątki" służyłoby skonsolidowaniu stanowiska państw regionu przed szczytem.

 

- W naszej wspólnej ocenie szczyt powinien być kolejnym krokiem ku dostosowaniu NATO do nowej sytuacji bezpieczeństwa wokół Europy. Powinny zapaść na nim decyzje o dalszym wzmacnianiu sojuszniczych zdolności do obrony wschodniej flanki NATO. Szanse na to, że takie deklaracje zostaną podjęte oceniam dziś jako duże – podkreślił Paweł Soloch.

 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił też uwagę, że w 2018 roku to Rumunia będzie gospodarzem szczytu Inicjatywy Trójmorza, czyli kolejnego strategicznego projektu zainicjowanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Ion Oprisor przebywał z wizytą w Polsce w dniach 4-6 grudnia na zaproszenie Szefa BBN. Odbył również spotkania w MSZ i MON. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.