przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 grudnia 2017

Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  |   Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Apel poległych w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego W imieniu Prezydenta minister Wojciech Kolarski odwiedził matkę Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego W imieniu Prezydenta minister Wojciech Kolarski odwiedził matkę Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego W imieniu Prezydenta minister Wojciech Kolarski odwiedził matkę Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego W imieniu Prezydenta minister Wojciech Kolarski odwiedził matkę Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego

Na warszawskiej Starówce, pod tablicą upamiętniającą zabicie Grzegorza Przemyka, odbyło się w nocy z wtorku na środę spotkanie związane z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W imieniu Prezydenta RP wziął w nim udział minister Wojciech Kolarski.

 

Rocznicowe spotkanie zgromadziło około 40 osób, wśród których byli przedstawiciele trzech pokoleń Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Kinga Hałacińska, była działaczka NZS.

 

Po odczytaniu apelu poległych ofiar stanu wojennego, wieniec w imieniu Prezydenta złożył minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, reprezentujący głowę państwa.

 

- Mam zaszczyt reprezentować w tym miejscu Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. To jest odpowiedź na taki oddolny, obywatelski odruch, żeby tutaj - w nocy z 12 na 13 grudnia - w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, spotkać się i wspominać ofiary reżimu Jaruzelskiego. Od tego czasu minęło 36 lat. Można powiedzieć, że wyrosło nowe pokolenie. Naszym obowiązkiem jest przekazać wiedzę o tym co się wtedy stało. Wiedzę o tym, że polała się krew, że padli zabici. Jeśli dzisiaj cieszymy się wolnością, jeżeli mamy wolną i suwerenną Rzeczpospolitą, która obchodzi stulecie odzyskania niepodległości; to ofiary stanu wojennego są bohaterami naszej wolności - powiedział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

 

- W zeszłym roku, 13 grudnia, Prezydent Andrzej Duda, w czasie uroczystości, podczas której były odznaczane opozycjonistki „Solidarności”, zajął jednoznaczne stanowisko: Stan wojenny był aktem antypolskim i był wielkim złem. W tym miejscu, gdzie jesteśmy teraz, milicja pobiła Grzegorza Przemyka, który po kilku dniach zmarł. To była prawdziwa tragedia, która dotknęła prawdziwe osoby, ale też dotknęła Polaków jako naród - dodał. Zobacz także: "Jesteście bohaterkami naszej wolności"

 

Po uroczystościach pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka odbył się marsz na ulicę Bonifraterską, gdzie znajduje się tablica poświęcona Emilowi Barchańskiemu.

 

12 maja 1983 r. Grzegorz Przemyk (19 lat) świętował na pl. Zamkowym egzamin maturalny. Zatrzymany przez MO, na pobliskim komisariacie przy ul. Jezuickiej otrzymał ponad 40 ciosów pałkami po barkach i plecach oraz kilkanaście ciosów łokciem lub pięścią w brzuch. Przewieziony do szpitala, zmarł 14 maja w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.

 

Emil Barchański (17 lat) był najmłodszą ofiarą stanu wojennego. Brał udział w działalności opozycyjnej. Zatrzymany w marcu 1982 r. przez SB był maltretowany i zmuszany do składania fałszywych zeznań, które następnie odwołał przed sądem, informując jednocześnie o metodach stosowanych wobec niego w śledztwie. 3 czerwca 1982 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął nad Wisłą. Dwa dni później jego ciało wyłowiono z rzeki. (PAP, MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.